samozamykacz

W wielu budynkach istnieją drzwi, które po prostu powinny być zamknięte. Zasada ta dotyczy w pierwszej kolejności drzwi bezpieczeństwa, na przykład przeciwpożarowych, które – jeśli zostaną otwarte – nie spełnią roli, do jakiej zostały stworzone. Właśnie dlatego warto zdecydować się na instalację samozamykacza.

Ile osób zamyka drzwi?

To pierwsze i najważniejsze pytanie, nad którym należy się zastanowić. Niestety w wielu przypadkach nic takiego się nie dzieje. Po prostu jest nam łatwiej i szybciej pozostawić drzwi otwarte, niż oglądać się za nimi i zamykać je. Dlatego wszędzie tam, gdzie ich zamykanie teoretycznie nie jest konieczne, zazwyczaj pozostają otwarte.

Niestety takie podejście sprawia, że równie często drzwi w miejscach, w których powinny być zamykane, pozostawiane są otwarte. To z kolei może przyczynić się do zmniejszenia bezpieczeństwa na danej przestrzeni. Przykładowo otwarte drzwi przeciwpożarowe nie zapobiegną rozprzestrzenianiu się dymu i ognia tak, jak powinny. Z kolei otwarte drzwi wejściowe do budynku wielorodzinnego mogą zachęcać złodziei do kradzieży, a bezdomnych do nocowania na klatce.

Samozamykacz, który zrobi to za nas

Rozwiązaniem problemu wiecznie otwartych drzwi może być samozamykacz do drzwi – sklep sparta.com.pl oferuje różne jego rodzaje, pozwalając dobrać ten najbardziej odpowiedni. W ten sposób każdy użytkownik, który nawet pozostawi drzwi bez zamykania ich za sobą, będzie mógł mieć pewność, że nie ucierpi z tego powodu bezpieczeństwo przestrzeni i znajdujących się w niej osób. Po prostu dlatego, że automatyczny mechanizm wykona to drobne zadanie za człowieka.

Jak działa samozamykacz?

Samozamykacz to niewielkie urządzenie, które należy zamocować na drzwiach. Służy ono przyciąganiu ich tak, aby samodzielnie się zamknęły, co z pewnością może ułatwiać życie wszystkim osobom, korzystającym z wejścia.

Samozamykacz może mieć przy tym konstrukcję różnego rodzaju. Najprostsze rozwiązania to te, które po prostu przyciągają drzwi i je zatrzaskują. Jednak możemy też spotkać się rozwiązaniami wzbogaconymi o dodatkowe oporniki, które wspomagają powolne, ostrożne zamykanie drzwi. Wówczas unikamy przykrego trzaskania, które mogłoby irytować na przykład osoby mieszkające w pobliżu.

Istnieje także cały szereg innych podziałów, ja choćby ze względu na konstrukcję, gdzie możemy wyróżnić samozamykacze z szyną ślizgową albo mechanizmem nożycowym. Dzięki takiej różnorodności na pewno do każdych drzwi uda się dopasować odpowiedni rodzaj mechanizmu zamykającego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here