Wybór dysku SSD

Zakup dysku do komputera nie jest łatwym wyborem. Tym bardziej jest to ciężki wybór, gdy szukamy dysku twardego do laptopa, który w wielu przypadkach służy nam do pracy i szybkość jego działania jest dla nas naprawdę bardzo ważna.
Przede wszystkim nie warto myśleć o zakupie dysku HDD. Jest to przestarzała technologia, którą skutecznie wypierają dyski SSD. Wiele osób doskonale o tym wie jednak zadaje sobie pytanie: jaki dysk SSD do laptopa?
Otóż nie w każdym przypadku powinniśmy sugerować się producentem urządzenia, które planujemy zakupić. Bardzo często zdarza się tak, że dyski SSD mniej znanych producentów wcale nie są gorsze od tych znanych marek. Co więcej, są one zazwyczaj znacznie tańsze.
Kupując dysk SSD większość z nas zwraca uwagę głównie na jego pojemność. Oczywiście jest to bardzo ważne, jednak nie jest to jedyny parametr, który powinien nas interesować. Nie kupujmy jednak dysków o mniejszej pojemności niż 240GB, ponieważ najzwyczajniej w świecie ich pojemność nie będzie nam wystarczać nawet do prostych czynności. Dyski o małych pojemnościach są dla osób, które tylko i wyłącznie przeglądają strony internetowe i nie ściągają żadnych plików. Jeśli jednak pracujemy na urządzeniu, tworzymy, edytujemy pliki, trzymamy jakieś zdjęcia, to wybierzmy urządzenie o większej pojemności. Cena jednak wraz ze wzrostem ilości gigabajtów bardzo drastycznie rośnie w górę. Warto z tego powodu przeglądać oferty sklepów online, ponieważ często można trafić na jakąś wartą uwagi promocję.
Osobie nieznającej się na sprzęcie komputerowym może wydawać się, że ważna jest tylko pojemność dysku. Sprawdźmy jednak również prędkość odczytu i zapisu danych. Te najtańsze dyski często mają kiepskie parametry. Szczególnie jeśli szukamy dysku znanego producenta, jednak kupujemy najniższy model z hierarchii. Nie warto dlatego kupować najsłabszych modeli znanych producentów, ponieważ są one z reguły gorsze od dysków SSD no name.
W przypadku dysków SSD liczy się prędkość. Urządzenie, w którym działa dysk SSD znacznie szybciej się uruchamia. Start trwa dosłownie kilka sekund. Jeśli ktoś wcześniej korzystał z dysku HDD to po jego zmianie na SSD odczuje ogromną różnicę. Nawet stary i stosunkowo wolny laptop może znów działać jak nowy, a nawet jeszcze lepiej, przez co nie zawsze konieczne jest kupienie nowego urządzenia. W wielu przypadkach wystarczy zmiana dysku twardego na SSD.
Zapis plików i ich odczyt pomiędzy różnymi dyskami SSD różni się. Nie szukajmy najszybszego dysku, ponieważ będzie on kosztował sporo. Lepiej wybrać coś ze średniej półki, a na pewno będziemy zadowoleni.
Ile może kosztować dobry dysk SSD? Otóż wszystko tak naprawdę zależy od tego na jaką pojemność dysku się zdecydujemy. Z wielu opinii wynika, że najpopularniejsze w tym momencie są dyski SSD o pojemności 240-256GB. Ich cena to około 250 złotych za egzemplarz o stosunkowo dobrych parametrach. Czy jest to więc duży wydatek? Każdy musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. Czy znaczące przyśpieszenie pracy laptopa jest warte takich pieniędzy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKolorystyka
Następny artykułWokół matury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here