Kolorystyka

Kolory towarzyszą naszemu życiu i mają na nie niepodważalny wpływ. Jest to czynnik szczególnie wykorzystywany w działach medycyny niekonwencjonalnej, terapiach, modzie, architekturze, sztuce wizażu czy projektowania wnętrz. Kolory są dosłownie wszędzie i powinniśmy zdawać sobie sprawę z ich działania wywieranego na nasz organizm, by owocnie wykorzystać mechanizmy mózgu.
Często nie zdajemy sobie sprawy z działania konkretnej barwy. Dla przykładu, kolor niebieski może pomóc nam… schudnąć. Dzieje się tak, ponieważ niebieska barwa instynktownie nie łączy nam się z jedzeniem. Niebieskie jedzenie naturalnie nie występuje, co zmniejsza apetyt i sukcesywnie pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Kolorystyka szczególnie istotna i wykorzystywana jest w modzie. Jesteśmy wręcz zasypywani poradami na temat krojów, a zwłaszcza printów i barw ubrań, które będą działać na konkretną sylwetkę korzystnie, bądź też nie. Klasyka gatunku, czyli czarny kolor, optycznie wyszczupla i dodaje gracji, klasy oraz elegancji. Łączy się świetnie z każdym kolorem, a także jest idealnym pomysłem na brak pomysłów (dotyczących stroju).
Dużym problemem, jaki można zauważyć na ulicach, jest łączenie barw. Co ubrać do czerwonej koszuli, jakie buty wybrać do granatowej kreacji, jaki kolor pasuje do bordowego? Moda stawia nam pytania przy każdej możliwej okazji. Ma ona dwa sprawdzone sposoby na łączenie kolorów, zarówno w dziedzinie ubioru, jak i makijażu. Jednym z nich jest łączenie kolorów w tym samym odcieniu. Drugim jest zasada kontrastu. Istnieje coś takiego, jak koło barw. Zasada ta polega na łączeniu przeciwległych sobie kolorów. Na przykład: fiołkowy fiolet z soczystą zielenią, czy głeboki indygo z pomarańczowym. Najważniejsze jest wyrażanie siebie w stroju i typie ubrań. Stonowana, kolorystycznie minimalistyczna kreacja podkreśli stoicki charakter osoby, a drapieżnie połączone odcienie dodadzą wizerunkowi odwagi. Jak nas widzą tak nas piszą, jest to zasada, która być może przykro opisuje społeczeństwo, ale jest jak najbardziej prawdziwa. Nieświadomie jesteśmy w stanie wyrobić sobie opinię o drugiej osobie w ciągu dwudziestu sekund! Wyłącznie na podstawie jej wyglądu: stroju, makijażu i fryzury.
Poza tematem mody, kolorystyka jest przecież równie istotna w wystroju wnętrz. Ostatnimi czasy bardzo modnym kolorem jest bordowy. A jaki kolor pasuje do bordowego? Z jakimi meblami go zestawić? Bordowy jest kolorem mocnym i eleganckim. Bordo w aranżacji wnętrz wymaga dużo uwagi oraz ostrożności, ale w zamian odwdzięcza się wspaniałym efektem dekoracyjnym. Jest to jeden z najmodniejszych kolorów ścian w tym sezonie. Dobrze czuje się w towarzystwie zbliżonych odcieni czerwieni, brązu czy fioletu. Warto jednak pamiętać, że to barwa mocna, która może pomniejszać optycznie wnętrze. W małym mieszkaniu lepiej ograniczyć się tylko do bordowych detali, w większym zaś można już bardziej rozwinąć kolorystyczną fantazję. Nadaje jednak klasyki i elegancji pomieszczeniu.
Kolorystyka jest więc istotna w każdej dziedzinie naszego życia, warto o tym pamiętać i zdawać sobie z tego sprawę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here