Robienie masy

Modelowanie swojej sylwetki zazwyczaj sprowadza się do dwóch najważniejszych kierunków, jakie każdy z bywalców siłowni musi wybrać aby osiągnąć wymarzony cel. Rzeźba i masa. Robienie rzeźby czyli spalanie tłuszczu, przy jednoczesnym zachowaniu jak największej – i wspaniale wyrzeźbionej – masy mięśniowej jest procesem żmudnym, długim i wymagającym wielu wyrzeczeń i silnej woli.
W tym tekście chciałbym skupić się jednak na drugim kierunku czyli popularnym „masowaniu”. Aby nabrać odpowiedniej masy mięśniowej a zarazem nie otłuścić się kulturysta musi również i w tym przypadku stosować ścisłą dietę. Tutaj jednak musi lawirować pomiędzy zwiększeniem kaloryczności swoich posiłków ale tylko do pewnego stopnia. Nadmierne obciążenie organizmu kaloriami (bądź kaloriami ze złych źródeł oraz pochodzących z niewłaściwych makroskładników) to prosta droga do oponki.
Jakie suplementy na mase pomogą nam więc osiągnąć wymarzoną formę? Bo oczywistą sprawą jest, że dla niektórych organizmów sama dieta nie wystarczy i czasami muszą sobie pomóc osiągnięciami współczesnej technologii żywności.
Najpopularniejszym suplementem na robienie masy jest gainer. Jest to odżywka białkowo-węglowodanowa w proszku, którą mieszamy najczęściej z wodą lub mlekiem i wypijamy. Gainery różnią się między sobą przede wszystkim ilością węglowodanów oraz białka jakie zawierają a także ich stosunkiem do siebie. Przykładem mogą być tutaj gainery typu bulk gdzie stosunek białka do węglowodanów jest zazwyczaj zbliżony do 1:1. Jest to dobry produkt dla osób, które boją się lub mają tendencję do nadmiernego otłuszczania się podczas etapu nabierania masy.
W przypadku osób z drugiego końca linii metabolicznej, czyli takich, które mają duży problem z nabieraniem jakiejkolwiek masy – tzw hardgainerzy – świetnie spisują się gainery gdzie stosunek białka, węglowodanów i tłuszczy przedstawia się mniej więcej w taki sposób: 3:6:1. Dzięki sporej ilości kalorii pochodzących z węglowodanów i tłuszczy nabranie masy będzie dla „ciężko nabierających” dużo prostsze.
Kolejnym istotnym aspektem jest obecność dodatków. Najczęstszym ale zarazem najtańszym i najskuteczniejszym dodatkiem do gainerów jest kreatyna. Ten cudowny środek jest niesamowicie doceniony przez wszystkich uprawiających sporty siłowe. Pomaga w budowaniu siły, muskulatury i wytrzymałości. Rozsądne gospodarowanie suplementami potrafi zdziałać cuda.
Gainery choć są przez wielu kulturystów skreślone ze względu na duży udział węglowodanów, są jak najbardziej odpowiednim środkiem. Wszystko jednak jest zależne od osoby, która ich używa i sposobu w jaki to robi. Myślę, że jak najbardziej warto spróbować i tej drogi do swojej wymarzonej sylwetki, gdyż jeżeli wiemy jak reaguje nasze ciało, to na pewno będziemy w stanie sprawnie pokierować swoim żywieniem a także rozsądnie zaimplementować suplementy do naszego codziennego menu. Niektóre z nich, zmieszane z mlekiem potrafią w dodatku kapitalnie smakować. Multum rozmaitych smaków jakie obecne są na rynku aż się proszą o degustację. Trzeba tylko spróbować!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here