Płyta indukcyjna w nowoczesnym mieszkaniu

Decydując się na urządzenie mieszkania, czy modernizację swojego starego często wybieramy nowoczesne rozwiązania. Jeżeli chodzi o kuchnię, odbiegamy od kuchenek i piekarników gazowych. W tym momencie w trendach są płyty indukcyjne, które są zarówno wygodniejsze, bardziej oszczędne a także pod względem wizualnym są bardziej przyjemne. Dodatkowo, w nowoczesnych osiedlach nie ma stałego dojścia do gazu i należałoby podpinać butlę z gazem do kuchenki gazowej, co oczywiście byłoby niewygodne i niepraktyczne.
Jeszcze kilkanaście, czy nawet kilka lat temu wiele osób nie decydowało się na zakup kuchenki indukcyjnej ze względu na to, że ich cena była zbyt wysoka, a dostęp do specjalnych naczyń przeznaczonych na ten rodzaj płyty był ograniczony, a same naczynia były bardzo drogie. Garnki powinny mieć odpowiednie podłoże o właściwościach magnetycznych, ponieważ zasada działania płyty indukcyjnej opiera się na wytwarzaniu zmiennego pola magnetycznego, dzięki któremu wytwarza się ciepło, które wykorzystywane jest do gotowania. Obecnie, nie ma problemu z tym, jakie garnki na indukcję należy wybrać, dlatego że większość z nich posiada odpowiednie podłoże, czyli jest uniwersalna i dodatkowo jest odpowiednio oznaczona na etykietce znajdującej się na opakowaniu. W sklepach z wyposażeniem kuchennym, czy supermarketach obecnie nie ma problemu z dostaniem dosłownie każdego rodzaju naczynia przeznaczonego na indukcję, zaczynając od najprostszych garnków i rondelków, kończąc na patelniach grillowych, czy wokach.
Oprócz łatwego dostępu i przystępnych cenowo naczyń przeznaczonych do płyty indukcyjnej, system ten ma wiele innych zalet, a według mnie najważniejszą z nich jest oszczędność prądu, dlatego że płyta jest w stanie „wyczuć” w którym miejscu znajduje się przykładowo patelnia i ogrzewa tylko tą powierzchnię, którą ona zajmuje. Dodatkowo, zdejmując naczynie z tego rodzaju kuchenki, nie trzeba się martwić, czy aby na pewno została ona wyłączona, ponieważ jest to proces automatyczny, nie ma garnka – kuchenka nie wywarza wytwarza ciepła. Gotując, mamy pewność, że nagrzany jest tylko ten obszar na którym znajduje się naczynie, dlatego też kładąc rękę na płycie indukcyjnej wiemy, że się nie oparzymy. Jest to bardzo przydatna wiedza zwłaszcza, kiedy w domu są dzieci.
Inną zaletą tego rodzaju płyty, jest jej cena. W zależności od rodzaju producenta, wielkości i funkcji jakie posiada, ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, co jest porównywalne z ceną tradycyjnej kuchenki gazowej.
Decydując się na zmodernizowanie kuchni, powinniśmy brać pod uwagę nowoczesne rozwiązania, a kuchenka indukcyjna jest jednym z nich. Ma szereg zalet, które przemawiają za jej zakupem, takich jak korzystna cena samej płyty, niskie koszty eksploatacji, dostępne i dosyć tanie naczynia o podłożu ferromagnetycznym oraz bezpieczeństwo podczas gotowania. Nie musimy się martwić, czy aby na pewno gaz jest wyłączony, czy dziecko nie oparzy się ogniem z kuchenki. Dodatkowo, kuchenki indukcyjne bardzo ładnie prezentują się w nowoczesnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here