Kiedy jesteśmy w liceum, bardzo często zastanawiamy się, jaki kierunek studiów będzie dla nas najlepszy. Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie, wcale nie jest taka prosta jak mogłoby się początkowo wydawać. Przy wyborze studiów, pod uwagę trzeba wziąć bardzo dużo, różnego rodzaju czynników. Dużo mówi się o tym, że najważniejsze to studiować, to co się lubi i jest to najprawdziwsza prawda. Niestety jednak nie wszystkie kierunki dają takie same perspektywy na przyszłość i spośród interesujących dla nas kierunków wybrać te bardziej intratne.
Filologie – choć wiele się mówi o tym, że nie ma przyszłości po filologii to nie jest do końca prawda. Owszem, po filologii polskiej zostaje nam głównie praca jako copywriter lub nauczyciel, ale filologie z językami obcymi otwierają już całkiem sporo ścieżek kariery. Wiele firm poszukuje pracowników z językiem niemieckim lub francuskim, nie wspominając już o tym, że coraz bardziej w biznesie niezbędnym staje się język chiński.
Kierunki ścisłe – czyli wszystkie oparte na biologii, chemii i fizyce. Jeśli te przedmioty zawsze były waszym konikiem, możecie być pewni, że po tych kierunkach znajdziecie pracę. Nauka zawsze idzie do przodu i specjaliści w różnych dziedzinach zawsze są rozchwytywani.
Architektura – w dzisiejszych czasach, kiedy musimy radzić sobie z przeludnieniem i stale zmniejszającą się ilością miejsca do zamieszkania, zdolni architekci to skarb. Nie mówimy tu tylko o projektantach budynków, ale także o specjalistach od projektowania przestrzeni miejskiej.
Informatyka – czyli dzisiejsza królowa zatrudnienia. Nawet informatycy niższej klasy nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Warto jednak pamiętać, że w związku z tym jesteśmy coraz bliżej przesycenia rynku, a to może okazać się w przyszłości ryzykowne. Niemniej jednak jeśli programowanie to dla was pestka, nie macie się czego obawiać.
Ochrona Dóbr Kultury – jeśli zawsze ciągnęło was do Wydziałów Sztuk Pięknych, ale zdajecie sobie sprawę, że większość artystów raczej nie ma dużych szans na bardzo stabilną pracę, możecie być zainteresowani studiowaniem Ochrony Dóbr Kultury. To kierunek prowadzący do zostania konserwatorem zabytków lub kustoszem muzealnym. Może nie daje takiego ujścia dla skrywanej kreatywności, ale wciąż pozwala na obcowanie ze sztuką.
Marketing i Zarządzanie – są dwie strony tego medalu. Po pierwsze, nigdy nie zabraknie zapotrzebowania na menedżerów, a nawet gdybyście nie mieli pracować dla kogoś to wciąż pomaga wam to założyć i zarządzać własną firmą. Drugą stroną tego medalu są stale tworzące się na prywatnych uczelniach oparte na marketingu internetowym. Ta relatywnie młoda gałąź marketingu rozrasta się z prędkością rakiety i na pewno w najbliższym czasie nie zwolni. Jeśli social media nie mają przed wami tajemnic, może to być kierunek dla was.
Niezależnie od tego na jaki kierunek studiów się zdecydujecie, pamiętajcie o tym aby wybierać studia w taki sposób, by przede wszystkim przynosiły wam one satysfakcje. Nie bójcie się jednak zmieniać kierunku, jeśli okaże się, że wam nie pasuje.