Wiata ogrodowa

Mała architektura to podstawa każdego krajobrazu, czy to miejskiego czy wiejskiego. W mieście, ustawienie ławek, dobrego oświetlenia, pomników, fontann czy donic z kwiatami ma na celu upiększenie ulic; natomiast na jego peryferiach, prywatnych posesjach czy w miejscach przeznaczonych do wypoczynku, mała architektura stanowi nie tylko ozdobę, ale także obiekt użytkowy. Mowa tu między innymi o wiatach ogrodowych.

Rodzaje wiat

Idąc przez miasto z pewnością natykamy się na róznego rodzaju wiaty, i zazwyczaj są to:

– wiaty magazynowe,
– wiaty przystankowe,
– wiaty gospodarcze służące do magazynowania urządzeń i maszyn,
– wiaty samochodowe, rowerowe i przeznaczone dla motocykli,
– wiaty handlowe wykonane z konstrukcji stalowej bądź aluminiowej z –

doczepianymi ściankami z odpornych na wodę tkanin,

– drewutnie – miejsca składowania gotowych polan drewnianych,

służących jako opał w kominkach i piecach centralnego ogrzewania,

– wiaty ogrodowe – będące strefą relaksu, wypoczynku oraz miejscem

do spożywania posiłków na wolnym powietrzu.

Cechy charakterystyczne wiat ogrodowych

Wiata ogrodowa to budowla o bardzo prostej konstrukcji – jest to przeważnie dwuspadzisty dach oparty na symetrycznie ustawionych filarach. Wiata zazwyczaj nie posiada ścian bocznych. Najczęściej budowana jest z drewna, a dokładnie z drewnianych belek, będących szkieletem wiaty, z możliwością umocowania do jej filarów różnego rodzaju ścianek bocznych.Tego typu budowla może być samodzielną jednostką lub przylegać jedną krawędzią do budynku, co pozwala na zaoszczędzenie materiałów potrzebnych do jej budowy.

Przeznaczenie wiaty ogrodowej może być dowolne – może służyć jako garaż dla samochodu, miejsce wypoczynku, czy podpora dla roślin, pnących się po jej filarach. Wiata ogrodowa nie musi posiadać podłogi lub innego rodzaju podłoża – chęć ustawienia konstrukcji na dowolnym miejscu zależna jest od decyzji właściciela.

Wybudowanie wiaty ogrodowej na własnej posesji nie wymaga pozwolenia, pod warunkiem, że jej powierzchnia nie przekracza dwudziestu pięciu metrów kwadratowych w mieście i trzydziestu pięciu metrów kwadratowych na peryferiach lub prowincji. Chęć wybudowania tego typu budowli należy jedynie zgłosić w starostwie powiatowym.

Wiaty ogrodowe dostępne są w ofercie Megiw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here