stal

Jeśli chodzi o koła zębate wybór podstawowego materiału do projektu jest ważną decyzją i należy dokładnie rozważyć opcje brane pod dłutaki do rowków wpustowych. Jednak przy tak wielu możliwościach poszukiwanie idealnego materiału może stać się przytłaczające.

Jesteś w trakcie projektowania produktu metalowego?

Prawdopodobnie przyszło Ci do głowy stal i aluminium jako warianty, których można użyć. Nie jest to zaskakujące, ponieważ są to dwa najczęściej produkowane metale na świecie i dłutaki trzpieniowe również często z nich korzystają, o czym możesz się dowiedzieć więcej zaglądając tutaj: Gwintowniki maszynowe wysokowydajne metryczne zwykłe | Tradensa. Spójrzmy na niektóre podstawowe właściwości stali i aluminium oraz kilka typowych zastosowań dla każdego z tych metali.

Przeczytaj także: https://motoryzacyjny.net.pl/wykorzystanie-narzedzi-do-produkcji-kol-zebatych-w-motoryzacji/

Aluminium kontra stal a dłutowanie – czynniki, które należy wziąć pod uwagę

Chociaż istnieje wiele różnych stopów stali i aluminium, z których każdy ma swoje specyficzne właściwości, istnieją pewne kluczowe różnice między tymi dwoma metalami. W tej sekcji porównamy niektóre z najważniejszych właściwości fizycznych stali i aluminium, w odniesieniu do narzędzi takich jak dłutaki trzpieniowe.

Waga

Jeśli zapytasz kogoś, który metal jest lżejszy, większość ludzi poprawnie odpowie, że aluminium. Wysoka wytrzymałość stali odbywa się kosztem znacznie większej gęstości. W rzeczywistości dla dwóch kawałków o równej objętości stal może ważyć nawet trzy razy więcej niż aluminium. Warto o tym pamiętać wybierając materiał pod dłutowanie wielowypustów.

Wytrzymałość

Wytrzymałość jest często jedną z pierwszych właściwości branych pod uwagę przy wyborze materiału na frez ślimakowy do wielowypustów, zwłaszcza w zastosowaniach o dużym obciążeniu. Ogólnie rzecz biorąc, stal jest mocniejsza niż aluminium.

To powiedziawszy, po uwzględnieniu w równaniu mniejszej wagi aluminium, aluminium wychodzi na wierzch z doskonałym stosunkiem wytrzymałości do masy, gdy w grę wchodzi dłutowanie kół zębatych i wielowypustów – dłutaki Fellowsa. Określenie, który metal ma lepszą wytrzymałość dla Twojego zastosowania, ostatecznie będzie zależeć od elastyczności Twojego projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here