Zastanawiasz się jak sprawić, aby taniej ogrzewać swój dom? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy zalety stosowania pomp ciepła.
Oszczędzanie na ogrzewaniu domu ma wiele korzyści, zarówno dla domowego budżetu, jak i dla środowiska. Dzięki trosce o środowisko naturalne w ostatnich dziesięcioleciach wprowadzono do użytku wiele pomp ciepła w całej Europie. Niemniej problemy z dostępnością oraz cenami gazu oraz węgla sprawiły, że urządzeniami tymi zaczęło się interesować jeszcze więcej osób.
Pompa ciepła – sposób na oszczędne ogrzewanie
Jeśli poszukujesz naprawdę oszczędnego urządzenia grzewczego, to trafiłeś znakomicie. Pompa ciepła jest jednym z najbardziej efektywnych systemów grzewczych, które pozwala na znaczne oszczędności na kosztach energii. Pompę ciepła można zastosować jako alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych, takich jak kocioł gazowy czy olejowy. Działanie pompy ciepła polega na pobieraniu energii cieplnej z powietrza, wody lub ziemi i przetwarzaniu jej na ciepło dostarczane do domu. W porównaniu do innych systemów grzewczych, pompa ciepła charakteryzuje się wyższą efektywnością energetyczną, co oznacza, że pozwala na oszczędność kosztów związanych z ogrzewaniem domu.
Oszczędności na ogrzewaniu domu przy pomocy pompy ciepła wynikają z faktu, że ta technologia wykorzystuje jedynie niewielką ilość energii elektrycznej do przetwarzania energii cieplnej z zewnętrznego źródła. Oszczędność wynika również z faktu, że pompa ciepła działa efektywnie nawet w warunkach niskiej temperatury na zewnątrz, dzięki czemu zapewnia stałe, niezawodne i skuteczne ogrzewanie domu. Urządzenie to z powodzeniem może współpracować z już istniejącymi urządzeniami grzewczymi takimi jak kocioł gazowy czy węglowy oraz kominek. Specjaliści z zakresu montażu pomp ciepła w Krakowie zwracają uwagę na fakt, że najkorzystniejsze jest wykorzystywanie pompy ciepła współpracującej z panelami fotowoltaicznymi. Fotowoltaika pozwala na generowanie darmowej energii elektrycznej, a ta jest niezbędna do pracy pompy ciepła. Warto również uwzględnić kolektory słoneczne, które zapewniają stały dostęp ciepłej wody użytkowej. Wyposażenie domu w cały system energooszczędnych rozwiązań tego typu pozwala na niemal całkowitą niezależność od dostaw jakiejkolwiek energii z zewnątrz – czy to elektrycznej czy cieplnej.
Czy pompa ciepła może pracować w ujemnej temperaturze?
Wiele osób biorących pod uwagę inwestycję w pompy ciepła zastanawia się, czy takie urządzenie będzie w stanie ogrzewać dom, przy panujących na zewnątrz intensywnych mrozach. Okazuje się, że tak, jak najbardziej pompa ciepła może pracować w ujemnych temperaturach, ale zależy to od typu pompy ciepła i jej konstrukcji. Najczęściej stosowanymi typami pomp ciepła są: powietrze-powietrze, powietrze-woda, grunt-woda oraz woda-woda.
Pompy ciepła powietrze-powietrze i powietrze-woda są bardziej wrażliwe na niskie temperatury, ponieważ wymagają ciepłego źródła powietrza, aby skutecznie pracować. W przypadku bardzo niskich temperatur mogą one mieć problemy z osiągnięciem zadanej temperatury, co oznacza, że ich wydajność może spaść. Jednak pompy ciepła powietrze-powietrze i powietrze-woda posiadają rozwiązania technologiczne, które pozwalają na ich skuteczną pracę w temperaturach do -20°C, takie jak np. systemy odmrażania lub systemy elektrycznego wspomagania.
Natomiast pompy ciepła grunt-woda i woda-woda są mniej wrażliwe na niskie temperatury i mogą działać nawet w bardzo niskich temperaturach do -20°C i poniżej. Wynika to z faktu, że źródłem ciepła w tych pompach jest woda lub ziemia, które mają stabilną temperaturę przez cały rok, a więc mogą dostarczać energię cieplną nawet w warunkach niskiej temperatury na zewnątrz. Jeśli trudno jest nam w to uwierzyć, można nawet samodzielnie przeprowadzić prosty eksperyment – wystarczy wykopać w ziemi odpowiednio głęboki dół. Nawet, gdy w zimie na zewnątrz panuje temperatura rzędu 30 lub nawet większego mrozu, na głębokości ok. półtora metra, ziemia będzie miała temperaturę powyżej zera. Jak nietrudno się domyślić, oznacza to ogromne zasoby darmowej energii cieplnej, które z powodzeniem możemy wykorzystywać do swoich celów.