Pierwsza gitara Twojego dziecka

Otrzymanie za młodu w prezencie gitary dla dzieci to przeżycie zmieniające życie. Jej piękno głównie polega na tym, że jest przenośna i nie potrzebuje podłączenia do prądu. Kiedy dziecko wzbogaca swoją wiedzę i umiejętności, otwierają się nie tylko muzyczne możliwości, ale także wszelkiego rodzaju inne korzyści, np. rozwijają się relacje towarzyskie, wzmacnia dyscyplina czy motywacja. Przyjrzyjmy się niektórym tematom, które należy rozważyć przed zakupem gitary dla dziecka.

Co sprawia, że gitara będzie odpowiednia dla dziecka?

Prosta odpowiedź brzmi: wszystko, co sprawia, że dzieci grają i zachwycają się tym instrumentem. Będzie to również zależeć od wielu innych czynników. Ile lat ma Twoje dziecko? Jak bardzo ma się rozwijać w tej dziedzinie? Czy gra już od jakiegoś czasu? Czy poważnie traktuje instrument? Co inspiruje go do gry na gitarze? W dzisiejszych czasach masz ogromny wybór instrumentów. Wielu najlepszych producentów produkuje gitary dla dzieci w cenach niższych niż te, które zapłacisz za nowy smartfon. Gitary te są zwykle wykonane z tańszych materiałów. Niewiele się w nie inwestuje, ponieważ pierwsza gitara rzadko jest tą, która rozpoczyna profesjonalną karierę muzyczną. Gitary dziecięce są zaprojektowane w taki sposób, aby łatwiej się na nich grało.

Rozmiar ma znaczenie

Jednym z największych wyzwań podczas gry na gitarze jest radzenie sobie z obolałymi opuszkami palców i zmaganie się z pełnowymiarowymi gitarami. Młode ręce, które jeszcze urosną, mogą korzystać z gitar o mniejszej skali. Zaletą gitar o krótkiej skali jest to, że napięcie struny jest luźniejsze. Struny są łatwiejsze do gięcia. Dla dzieci w wieku poniżej 12 lat bardziej odpowiednia byłaby gitara krótkoskalowa i taka z korpusem o rozmiarze 3/4. To nie znaczy, że pełnowymiarowa gitara nie jest odpowiednia dla niego. Wiele osób nauczyło się grać na instrumentach pełnowymiarowych już jako nastolatki.

Elektryczna czy akustyczna?

Jeśli zainteresowanie Twojego dziecka gitarą zostało wywołane przez heavy metal, blues, rock czy punk to najlepiej pójść w stronę gitary elektrycznej. Bardzo ważne jest, aby sama gitara inspirowała gracza. Jeśli chodzi o gitarę akustyczną, ważne są też względy praktyczne. Jest ona mobilna. Nie potrzebuje także wzmacniacza i kabla, wystarczy kostka do gitary lub palce. Jeśli Twoje dziecko nie wyrobiło sobie jeszcze silnych opinii na temat gustu muzycznego, to gitara akustyczna będzie idealna dla początkującego młodego muzyka.

Cena za gitarę

Pytanie, ile wydać, jest bardzo indywidualne. Większość rodziców zgodziłaby się z tym, że kupowanie najwyższej jakości gitary dla dziecka jest marnotrawstwem, ponieważ głównym celem pierwszej gitary jest nauka. Jeśli jednak masz kłopoty z zakupem gitary, kup taką, która będzie łatwa do gry i atrakcyjna wizualnie dla Twojego dziecka. Koszt nowej gitary to wydatek rzędu 200-650 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here