Objawy okresu

Okres poprzedza zazwyczaj kilka objawów. Dla jednych kobiet mogą być one niezwykle trudne i uciążliwe, dla innych na tyle delikatne, że często pozostają niezauważone. To, jak każda kobieta znosi PMS, to sprawa indywidualna, nierzadko geny mają tu również znaczenie.

Za zespół napięcia przedmiesiączkowego winić możemy hormony. To one szaleją przed okresem, zmienia się ich poziom co może negatywnie wpływać na samopoczucie kobiety lub stan jej skóry.

Jakie są objawy okresu? Objawy, ich nasilenie i czas występowania jest bardzo różny. Najbardziej na nie narażone są młode kobiety, między 20 a 30 rokiem życia, oraz te, które nie rodziły dziecka.
Najczęstszym objawem i występującym u największej liczby pań jest ból brzucha, któremu równie często towarzyszy jego opuchnięcie. Skurcze macicy mogą być jego przyczyną. Z pomocą mogą przyjść tabletki przeciwbólowe, ciepłe okłady i odpoczynek oraz sen. Jeśli natężenie bólu jest bardzo silne i utrudnia prawidłowe funkcjonowanie, należy udać się do lekarza w celu zasięgnięcia porady oraz ewentualnego podjęcia leczenia (np. kuracja hormonalna).
Ból głowy to kolejny z objawów zbliżającej się miesiączki. U niektórych kobiet mowa jest nawet o migrenach menstruacyjnych. Zmieniający się poziom hormonów powoduje zwiększenie wrażliwości na ból, jeśli kobieta jest narażona na stres – może on potęgować uporczywe dolegliwości.
Kolejnym z objawów są wahania nastrojów. Specjaliści doradzają odpoczynek, unikanie stresu oraz suplementację witamin z grupy B, np. w postaci kwasu foliowego (tak, może przydać się nie tylko przed planowaną ciążą).
Jeśli występują u ciebie mdłości przed okresem, unikaj wtedy alkoholu, ciężkostrawnych potraw, ostrych przypraw i mocnej kawy.
Wzdęcia to kolejny problem, z którym mogą zmagać się kobiety przed okresem. Wzdęciom najczęściej towarzyszą również zaparcia. Lekarze doradzają picie oczyszczających, ziołowych herbat, spożywanie lekkich posiłków. Jeśli wzdęcia są silne i uporczywe warto sięgnąć po leki, które sobie z nimi poradzą.
Pogorszenie stanu cery to równie często spotykany problem, co ból brzucha. Większość kobiet może zaobserwować zaczerwienienie skóry, pojawiające się niedoskonałości czy lekką opuchliznę pod oczami. W tym czasie należy unikać spożywania mocnej kawy i lepiej ograniczyć ostre przyprawy oraz czekoladę, które mogą dodatkowo negatywnie wpłynąć na stan skóry.

Jak się przygotować, aby objawy okresu nie były bardzo uciążliwe i pozwalały prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia?
Przed planowaną miesiączką unikaj alkoholu, mocnej kawy i ciężkostrawnych potraw. Zafunduj sobie ruch na świeżym powietrzu, warto też zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe, zwłaszcza te dedykowane specjalnie na te dni. Miej zawsze w torebce niewielką kosmetyczkę z wszystkimi potrzebnymi akcesoriami higienicznymi. Nie pozwól, aby twoja miesiączka nad tobą zapanowała. Jeśli masz możliwość, to zrób sobie dzień wolnego, nie podejmuj ważnych decyzji, nie pozwól, aby dopadł cię stres. Zadbaj o dobre samopoczucie i wyśpij się porządnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here