nawożenie

Nawozy azotowe są jedną z najpowszechniej używanych grup nawozów, które mają ogromne znaczenie w uprawie roślin rolniczych, ozdobnych i warzywnych. Nawozy azotowe należą do grupy do nawozów mineralnych, które są bardzo często wykorzystywane przez ogrodników. Spójrzmy, co musimy o nich wiedzieć i zwróćmy uwagę, na ich podstawowy podział.

Nawozy azotowe i ich zastosowanie – dlaczego stosujemy nawozy azotowe

Azot jest jednym z pierwiastków chemicznych, które mają największe znaczenie dla rozwoju roślin. Większość z nich może pobierać potrzebną ilość azotu bezpośrednio z gleby, jednak, aby było to możliwe, musi być ona wystarczająco żyzna. Dotyczy to nie tylko warzyw, ale również roślin ozdobnych i rolniczych. Prawidłowe przygotowanie gleby (w tym również nawożenie azotem) bezpośrednio wpływa na bujność i stopniowy wzrost roślin. Prawidłowo odżywione rośliny mają większy plon nasion oraz masę zieloną. Trzeba jednak pamiętać, że nawozy azotowe muszą być stosowane z odpowiednią dozą ostrożności. Zbyt częste stosowanie nawozów lub nieodpowiednie ilości mogą sprawić, że rośliny dadzą gorszej jakości plony, zmniejszą swoją jakość handlową, a w przypadku niektórych roślin zmniejszają zimnotrwałość. Poza tym zbyt duże użyźnienie gleby może doprowadzić do tego, że rośliny osiągną zbyt bujną nać, co z kolei znacząco utrudni zbiory. Dlatego w wielu przypadkach najlepiej stosować nawóz mineralny z maksymalnie zrównoważonym składem. Sztuczny nawóz azotowy stosuje się przede wszystkim do roślin ozdobnych, ale można go również zastosować do roślin owocowych. Nawozy azotowe podaje się wiosną, najpóźniej do lipca, ponieważ później może zagrażać trwałości roślin w czasie zimowania.

Nawozy azotowe – najpopularniejsze rodzaje

Nawozy azotowe dzielą się na kilka grup. W ten sposób można rozróżnić: nawozy saletrzane, nawozy amonowe, nawozy saletrzane, nawozy amidowe (mocznik nawozowy) i nawozy saletrzano-amonowe. Nawozy amonowe, powstają na bazie siarczanu amonu. Charakteryzują się silnym działaniem zakwaszającym, dlatego są używane na glebach zasadowych i neutralnych (w takiej sytuacji w znacznie mniejszych ilościach). Bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu wykorzystuje się je do dokarmiania dolistnego. Nawozy saletrzano-amonowe (nazywane również saletra amonowa lub saletrzak), są najbardziej popularnym rodzajem nawozów azotowych. Są bardzo proste w stosowaniu i szybko rozpuszczają się w wodzie. Można je wykorzystywać do wzmocnienia niemal całej powierzchni gleby przed sadzeniem lub zasiewem. Saletrzak charakteryzuje się kwaśnym odczynem, dlatego zmienia poziom pH gleby. Nawozy saletrzane są z kolei wykorzystywane do nawożenia pogłównego. W nawozach wykorzystuje się różne rodzaje saletry, które w zależności od swojego składu mogą być łączone z różnymi składnikami mineralnymi i używane do użyźnienia różnych odmian gleb. Większość saletr zwiększa kwasowe pH podłoża. Wybór odpowiedniego nawozu do poprawy rozwoju swoich roślin jest bardzo ważny, dlatego przed zakupem trzeba dokładnie sprawdzić zalecenia dotyczące naszych roślin i gleby w ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here