Kotły gazowe są najczęściej wybieranym produktem do ogrzewania domów, nie tylko w Polsce, ale np. w Finlandii, w Grecji, w Szwecji, w Chorwacji, w Danii, we Francji, w Rosji,w Kazachstanie, w Korei, w Australii, w Nowej Zelandii, w Mongolii, w Japonii, w Kanadzie, czy w Islandii.
Gdy mamy swój wymarzony dom, na który ciężko pracowaliśmy i odkładaliśmy wszystkie pieniądze, ale nie mamy ogrzewania możemy np. na stronie internetowej przejrzeć odpowiednie produkty. Zatem jaki kocioł gazowy wybrać?
Jest bardzo dużo produktów tego typu i jest z czego wybierać. Musimy dobrać odpowiedni kocioł do naszego rodzaju budynku i instalacji grzewczej, do warunków montażu i wymaganego komfortu ciepłej wody użytkowej.
Musimy się zastanowić, jaka ilość ciepłej wody użytkowej jest potrzebna dla naszej rodziny. Jakie są przyzwyczajenia domowników, ile razy w ciągu dnia każdy z nas kąpie się, jak często zmywam naczynia, ile jest łazienek i kuchni.
Są kotły dwufunkcyjne i jednofunkcyjne.
Jednofunkcyjne współpracują z zasobnikiem wody użytkowej. Zasobniki te znajdują się w ofercie danej firmy. Nastawianie i wyświetlanie temperatury wody użytkowej odbywa się na sterowniku kotła. Kotły fabrycznie są przystosowane do współpracy z zasobnikiem c.w.u.
Kotły dwufunkcyjne podgrzewają wodę w sposób przepływowy. Temperaturę wody użytkowej ustala się przy pomocy przycisków plus i minus. Temperatura wody w punkcie poboru zależy od temperatury wody na wejściu. W tym trybie, żądanie ogrzewania wody użytkowej następuje, gdy czujnik przepływu włączy się przy wartości powyżej 2,7 l/min.
Warto zaznajomić się z ich parametrami, funkcjonowaniem i właściwościami. Każdy kocioł, niezależnie od jego rodzaju, musi być obsługiwany wyłącznie przez osobę dorosłą, pamiętajmy, że nie warto też dokonywać napraw we własnym zakresie. Grozi to straszliwymi konsekwencjami. Nie można też zatykać kratek wyciągowych i nawiewnych. Nie można przechowywać w pobliżu kotła pojemników z substancjami łatwopalnymi, butelek z benzyną, denaturatu, czy kanistra z paliwem. Pamiętajmy, że kotły objęte są gwarancją, jeżeli sami będziemy majstrować, starać się naprawić jakąś wadę, wtedy nie mogą być przedmiotem roszczeń gwarancyjnych.
Gdy już wybierzemy odpowiedni dla nas produkt z jego montażem też nie będzie problemu, ponieważ razem z kupnem, producent zazwyczaj poleca też usługę montażu.
Przed montażem zawsze należy sprawdzić, czy kocioł jest fabrycznie przystosowany do gazu, jaki znajduje się w instalacji gazowej, do której ma być podłączony. Rodzaj
gazu, czy instalacja wodna i grzejniki zostały należycie przepłukane wodą, czy napięcie w sieci elektrycznej posiada odpowiednią wartość i czy gniazdo wtykowe posiada sprawny styk ochronny.
Pamiętajmy, ze bez ciepła w naszym domu nie bedzie spędów rodzinnych, obiadów rodzinnych, prawidłowego utrzymania higieny, normalnego snu i wiele innych rzeczy potrzebnych do normalnej egzystencji.
Mając odłożonego trochę grosza warto zainwestować w ten potrzebny i praktyczny produkt zwany kotłem.