Jak sprawić, aby dziecko pokochało swój pokój

Przeprowadzka malucha do własnego pokoju to stresujący moment zarówno dla niego, jak i dla rodzica, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby maksymalnie usprawnić ten proces. Jeśli stoisz przed planowaniem pierwszego samodzielnego lokum swojego kilkulatka, poznaj kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym Twoje dziecko poczuje, że własny kąt to dla niego nie kara, a nobilitacja.

Miejsce dostosowane do potrzeb dziecka

Na początku pojawia się ekscytacja, która powoli ustępuje jednak chęci bycia blisko rodzica. Nic w tym dziwnego, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby przeniesienie do własnego pokoju wyzwalało w dziecku wyłącznie pozytywne emocje. Warto tak zaplanować przestrzeń, aby znalazły się w niej rzeczy, które pomogą jak najdłużej zatrzymać dziecko w jego pokoju. Ważne jest, aby dziecko poczuło, że jest to wyjątkowa przestrzeń, przygotowana specjalnie dla niego i z myślą o nim. W tym celu pomocne okazać się mogą wszelkie dedykowane dzieciom gadżety, takie jak spersonalizowane ozdoby, meble w kształcie zabawek, kolorowe namioty do pokoju dziecięcego, czy wykładziny z bliskimi najmłodszym motywami.

Wszelkie przedmioty od łóżka po stolik powinny być dostosowane do wzrostu dziecka, aby zapewnić mu wygodę, przy okazji wspierając prawidłową postawę. Dzieci uwielbiają wchodzić w różne role i wyznaczać strefy, dlatego dobrze pomyśleć o wielofunkcyjnych rozwiązaniach, które oprócz swojego głównego celu, mogą także spełniać inne zadania. Przykładowo tradycyjne łóżko może zostać otoczone królewskim baldachimem, dzięki któremu mała dziewczynka w kilka chwil zamieni się w bajkową królewnę. Praktyczne rozwiązanie takie jak schody będące równocześnie szufladami, czy łączące się ze sobą pudełka na zabawki nie tylko będą pomocne w codziennym funkcjonowaniu, ale także będą działały edukacyjnie.

Świat dziecka

Wystarczy tylko kilka rzeczy, aby twój maluch pokochał swój pokój. Grunt to zapewnić mu przestrzeń – do zabawy, do kreowania, do poznawania świata. Dzieci kochają miejsca, w których mogą się chować, gdyż pozwala im to stworzyć swój własny, wymarzony świat. Możemy im w tym pomóc, zapewniając kolorowe namioty do pokoju dziecięcego, które nie tylko służą zabawie w udawanie. Mogą pomóc najmłodszym w stworzeniu własnej strefy sprzyjającej wyciszeniu, gdzie dziecko może się swobodnie zrelaksować. Ważną kwestią jest także zapewnienie strefy ruchu, która umożliwia dziecku wyżycie się i rozładowanie energii. Idealnie sprawdzą się w tym celu drabinki gimnastyczne, które nie zajmują dużo miejsca, a świetnie pomagają spożytkować nadmiar sił.

Aby dziecko pokochało swój pokój, wystarczy zapewnić mu przestrzeń, w której będzie się dobrze czuło. Barwne dekoracje, takie jak kolorowe namioty do pokoju dziecięcego, czy przystosowane mebelki z pewnością sprawią, że nasz maluch z przyjemnością będzie spędzał w nim czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here