Innowacyjne rozwiązania techniczne stosowane w młotowiertarkach SDS Plus oraz wiertarko-wkrętarkach Makita

0
205

Japońska marka Makita to jeden z czołowych producentów wysokiej klasy elektronarzędzi. Swoją wysoką pozycję na rynku sprzętów budowlanych zawdzięcza przede wszystkim nowoczesnym technologiom, które zwiększają produktywność oraz bezpieczeństwo pracowników. Na szczególną pochwałę zasługują rozwiązania, w jakie wyposażone są młotowiertarki SDS Plus oraz wiertarko-wkrętarki Makita. Co można dzięki nim zyskać?

Makita LXT – nowoczesny sposób akumulatorowego zasilania elektronarzędzi

Trendem, który można obecnie zauważyć w branży budowlanej, jest przykładanie coraz większego nacisku na elektronarzędzia zasilane akumulatorowo – w szczególności młotowiertarki SDS Plus oraz wiertarko-wkrętarki. Nie ma w tym też nic dziwnego – sprzęty te oferują pełną swobodę pracy niemal w każdym miejscu na terenie realizowanej inwestycji. Co więcej, elektronarzędzia zasilane akumulatorowo są również całkowicie niezależne od dostępu do gniazd elektrycznych. Dzięki temu można nimi pracować w nieuzbrojonych budynkach w stanie surowym, bez potrzeby korzystania z hałaśliwych generatorów lub rozciągania dziesiątek metrów przedłużaczy.


Wiertarko wkrętarka Makita https://domitech.pl/wiertarko-wkretarka-makita.

Jednak zasilanie akumulatorowe niesie ze sobą pewne wyzwania. Największym z nich jest zdolność akumulatora do dostarczenia odpowiednio wysokiego natężenia prądu, niezbędnego do napędzenia wydajnych silników. Efektem tego jest technologia Makita LXT wykorzystująca wysokoprądowe ogniwa litowo-jonowe. Są one łączone szeregowo oraz równolegle w formie kompaktowych rozmiarów pakietów zamykanych w wytrzymałej obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego. Umożliwia to dostarczenie narzędziu odpowiednio dużej ilości ładunku elektrycznego do napędzenia nawet najbardziej wydajnych urządzeń pokroju wiertarek udarowych Makita SDS Plus lub nawet SDS Max. Akumulatory wchodzące w skład systemu Makita LXT zapewniają napięcie robocze 18 V, a także dostępne są w pojemościach od 1,5 do 6 Ah. Pozwala to na idealne dopasowanie ich do swoich preferencji, a także zapotrzebowania danego elektronarzędzia.

Dodatkowym atutem systemu LXT jest uniwersalność akumulatorów. Mogą one zasilać wiele różnych sprzętów, tym samym umożliwiając wykorzystanie kilku akumulatorów do efektywnego zasilania całej floty elektronarzędzi. System LXT charakteryzuje się też wysoką żywotnością, co pozwala na ich wieloletnie użytkowanie.

Makita BLDC – wydajne i energooszczędne silniki bezszczotkowe

Czas pracy elektronarzędzia na jednym naładowaniu akumulatora jest jednym z ważniejszych parametrów technicznych. Dlatego też wiertarki udarowe Makita SDS Plus oraz wiertarko-wkrętarki mogą być wyposażone w bezszczotkowe silniki prądu stałego BLDC. Są one pozbawione tradycyjnych szczotek węglowych, dzięki czemu cechują się one znacznie wyższą efektywnością energetyczną. Mówiąc prostszym językiem, urządzenia te mogą pracować dłużej bez potrzeby doładowania lub wymiany akumulatora. Warto dodać, że silniki bezszczotkowe BLDC są też bardziej wydajne. W efekcie wkrętarki Makita mogą generować znacznie wyższy moment obrotowy, co doskonale predysponuje je do prac związanych z montażem konstrukcji stalowych oraz drewnianych.

Makita XPT – obudowy o podwyższonej odporności na trudne warunki pracy

Prace budowlane, remontowe czy konserwacyjne bardzo często przeprowadzane są w trudnych warunkach. Wysokie zapylenie, wszechobecny kurz czy nawet intensywne opady deszczu – to tylko jedne z nielicznych wyzwań, którym muszą sprostać profesjonalne elektronarzędzia. Dlatego też wiertarko-wkrętarki oraz udarowe wiertarki Makita wykonane w technologii XPT (eXtreme Protection Technology) posiadają specjalne uszczelnienia, które zapobiegają dostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza obudowy. Ogranicza to ryzyko zatarcia się silnika lub przekładni, a także znacząco wydłuża czas ich eksploatacji. Wiertarki udarowe Makita z oznaczeniem XPT są też wysoce odporne na przypadkowe zachlapania wodą. Dzięki temu można nimi pracować na zewnątrz podczas niewielkich opadów atmosferycznych w postaci mżawki lub drobnego śniegu.

Makita AVT – oszczędność nadgarstków, dzięki zaawansowanej redukcji wibracji

Wszystkie prace prowadzone wydajną młotowiertarką, dają się we znaki nawet najbardziej wprawionym fachowcom. Sprzęty te generują na tyle dużą energię pojedynczego udaru, by móc efektywnie kruszyć materiały budowlane lub wykonywać otwory w zbrojonym betonie. Niestety, w przypadku tanich urządzeń siła uderzenia transferowana jest nie tylko na obrabiany budulec, lecz także na dłonie operatora. Dlatego też warto zadbać o swoje zdrowie i wyposażyć się w wydajne wiertarki udarowe Makita SDS Plus wyposażone w technologię AVT (Anti-Vibration Technology). Pozwala ona nawet o 50% zmniejszyć przeciążenia i wibracje przekazywane na nadgarstki osoby korzystającej ze sprzętu. Zwiększa to ergonomię pracy, zapewnia lepszą kontrolę nad narzędziem, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia choroby zawodowej. Wiertarka udarowa Makita z systemem AVT dostępna jest w wariantach z mocowaniem osprzętu SDS Plus oraz SDS Max. Szeroki wybór wiertarek udarowych Makita znajdziesz w sklepie Domitech.pl https://domitech.pl/wiertarka-udarowa-makita.

Makita AFT – ochrona przed nagłym zatrzymaniem podłączonego osprzętu

Równie ważne, co redukowanie wibracji i wstrząsów, jest zapewnienie odpowiedniej ochrony przed nagłym zablokowaniem się wiertła w obrabianym materiale. Funkcję tę można znaleźć w udarowych wiertarkach Makita wyposażonych w system AFT (Active Feedback Technology), która zapewnia ochronę przed takimi sytuacjami. Jak działa AFT? System ten stale monitoruje działanie urządzenia, a w momencie wykrycia gwałtowanego zablokowania się wiertła, w ciągu ułamka sekundy odcina napęd osprzętu. Pozwala to zminimalizować zjawisko odrzutu, czyli tak zwany kick-back. Jest to szczególnie ważne podczas pracy na wysokości, tym samym redukując ryzyko utraty równowagi i wypadnięcia z rusztowania lub podestu.

System AFT stosowany w wiertarkach udarowych Makita chroni też samo elektronarzędzie. Odłączenie napędu pozwala zmniejszyć przeciążenia, które oddziałują na wewnętrzne mechanizmy urządzenia, a także redukuje ryzyko złamania się wiertła.

Makita AWS – niemal bezpyłowe wiercenie w ścianach i stropach

Podczas wykonywania otworów w twardych materiałach warto zadbać też o porządek. Redukcja pyłu to nie tylko kwestia estetyki, lecz także ochrony zdrowia operatora, szczególnie przy pracy w zamkniętych pomieszczeniach.

Dlatego też profesjonalna wiertarka udarowa Makita może być wyposażona w system AWS (Auto-Start Wireless System), który odpowiada za sterowanie pracą kompatybilnego odkurzacza przemysłowego. Po naciśnięciu spustu, urządzenie bezprzewodowo uruchomi ssanie odkurzacza, tym samym umożliwiając efektywne odpylanie i niemal bezpyłowe wiercenie w ścianach, podłogach oraz stropie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here