Czym są szekle

Ciekawą kategorią produktów metalowych, które znajdują zastosowanie w rozmaitych sytuacjach, jest szeroko pojęty osprzęt do lin i łańcuchów. To w tym momencie jedne z najwyżej ocenianych akcesoriów poszerzających zakres wykorzystania na przykład stalowych lin – użytecznych w przemyśle, rolnictwie czy budownictwie. Wśród tego rodzaju akcesoriów interesująco przedstawia się szekla. Czym jest? W gruncie rzeczy to bardzo prosty w formie element, dostępny w kształcie liter O lub U w zależności od pożądanego wariantu. Stanowi ona końcowe ogniwo zakańczające linę, łańcuch czy pas, co umożliwia z kolei mocowanie do haków, karabińczyków czy śrub napinających.

Szekle – jakie można spotkać na rynku?

Akcesoria w tej kategorii nie są różnorodne w formie, ponieważ jak już ustaliśmy wytwarza się warianty w kształtach liter O i U (te ostatnie w nomenklaturze technicznej są określane jako szekle proste). Mają one jednak bardzo różne rozmiary, co umożliwia ich swobodny dobór w zależności od średnicy liny, a także przewidywanego obciążenia. Im szekla większa, tym z wyższym obciążeniem zrywającym i roboczym (znamionowym) sobie poradzi. Poza standardowymi rozwiązaniami w sprzedaży znajdują się również specjalne szekle wzmacniane. W sensie technicznym spełniają one identyczne zadania, jednakże są w stanie wytrzymać znacznie większe obciążenia. Na każdym egzemplarzu powinien znaleźć się wybity udźwig, co czytelnie informuje o parametrach elementu.

Jakość i źródło mają znaczenie

Zazwyczaj szekla ma być wykorzystywana w warunkach, w których istotny jest aspekt bezpieczeństwa. Wynika z tego jasno, że trzeba korzystać z akcesoriów wysokiej jakości. Z uwagi na to, że mają być one użytkowane z zawiesiami linowymi ze stali oraz zawiesiami włókiennymi, muszą spełniać obowiązujące normy, takie jak EN-1492-1, EN-1492-2 oraz inne wynikające chociażby z dyrektyw Unii Europejskiej. Odpowiednie szekle czekają w sklepie online Muntech24.pl, który od lat zajmuje się sprzedażą osprzętu linowo-łańcuchowego. Można znaleźć tam warianty szekli typu O oraz U, jak też modele dodatkowo wzmacniane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here