Czy wiesz, że nawet 84% Polaków uskarża się na ból kręgosłupa? Oczywiście nie są to dane przedstawiające codzienne dolegliwości, natomiast aż tak wiele z nas przynajmniej raz na jakiś czas narzeka na tego rodzaju dysfunkcję.
Co jest najgorsze w tej sytuacji? Przede wszystkim fakt, że Polacy zbyt rzadko odwiedzają medyków, którzy specjalizują się w profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniu chorób kręgosłupa. Wizyty u ortopedów nie są obowiązkowe i chociaż zaleca się, by każdy z nas odbył takową chociażby kontrolnie raz w roku, to najczęściej zapisujemy się do tego specjalisty dopiero w obliczu poważnych schorzeń. W przeważającej większości są to sytuacje, w których ból kręgosłupa jest już tak silny, że uniemożliwia normalne, codzienne funkcjonowania i jakąkolwiek aktywność fizyczną. W początkowych stadiach choroby Polacy ratują się przeważnie domowymi sposobami, które mają łagodzić bol albo sięgają po środki przeciwbólowe. W fazie zaawansowanej to jednak nie wystarcza, niezbędny jest dobry ortopeda. Warszawa może na szczęście pochwalić się sporą ilością profesjonalnych placówek medycznych, w których pacjenci uzyskują najlepszą pomoc w krótkim czasie.
Dlaczego boli nas kręgosłup?
W największej ilości przypadków ból kręgosłupa pojawia się w wyniku postępującej wady postawy. To skrzywienia kręgosłupów czy skolioza, która przez lata nie została dobrze zdiagnozowana ani niwelowana. Wpływ na dolegliwości bólowe kręgosłupa ma też naturalne starzenie się organizmu, brak aktywności fizycznej, zła kondycja, praca tylko siedząca bądź tylko stojąca. Ogromna grupa mieszkańców naszego kraju uskarża się na bóle kręgosłupa, jakie są wynikiem nadwagi bądź otyłości. Oczywiście zdarzają się także bóle reumatyczne, tzw. wypadający dysk czy bóle, które są następstwem nagłego urazu.
Jedno jest pewne, wizyta u ortopedy jest konieczna zawsze wtedy, gdy ból kręgosłupa tylko się pojawi i jest powtarzający. Już pierwsze niepokojące objawy mają nas skłaniać do kontaktu z ortopedą. W większości przypadków na początku ból zniwelować można nieinwazyjną rehabilitacją, zamiast zabiegami operacyjnymi.