Amortyzatory samochodowe – rodzaje i charakterystyka

0
1782

Amortyzatory samochodowe wydają się obecnie nieodłącznym elementem wyposażenia pojazdu. Komfort i bezpieczeństwo jazdy to coś, czego każdy kierowca pragnie i oczekuje po swoim samochodzie, aby otrzymanie tego było możliwe, konieczna jest prawidłowa praca amortyzatorów. Dlaczego są one takie ważne, jak działają i jakie rodzaje amortyzatorów możemy spotkać w ofercie sklepów motoryzacyjnych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w niniejszym artykule.

Mechanizm działania amortyzatorów samochodowych

Rola amortyzatorów samochodowych znajdujących się w podwoziu pojazdu polega na zapewnianiu stałego kontaktu ogumienia z podłożem, a także na zapewnieniu komfortu podróży po nierównej nawierzchni. Amortyzatory przechwytują i rozpraszają nadmiar energii, wytwarzanej w czasie pracy układu mechanicznego, minimalizując w ten sposób drgania elementów sprężystych. W nowoczesnych samochodach, amortyzatory w pewien sposób oddziałują również na działanie systemów ABS, lub ESP. Amortyzatory zamontowane w zawieszeniu samochodu kontrolują pracę sprężyn, a także tłumią ich drgania. Dzięki nim ciężar samochodu rozkłada się równomiernie na wszystkie koła, co umożliwia uzyskanie optymalnej przyczepności, a także podniesienie komfortu jazdy.

Rodzaje amortyzatorów samochodowych

Amortyzatory samochodowe możemy podzielić w oparciu o rodzaj mechanizmu, odpowiedzialnego za tłumienie ruchu. Wyróżniamy takie rodzaje amortyzatorów jak:

  • amortyzatory pneumatyczne
  • amortyzatory hydrauliczne
  • amortyzatory sprężynowe
  • amortyzatory magnetyczne
  • amortyzatory gumowe
  • amortyzatory cierne
  • amortyzatory powietrzne
  • amortyzatory elektromagnetyczne

Amortyzatory hydrauliczne – charakterystyka

Najczęściej stosowane w samochodach osobowych są amortyzatory hydrauliczne, mają one budowę cylindrową. W środku amortyzatora znajduje się tłok, który wyposażony jest w otwory z zaworami. Przestrzeń całego cylindra wypełniona może być cieczą lub gazem, którego zadaniem jest tłumienie ruchu tłoka. Właśnie ze względu na rodzaj cieczy znajdującej się w amortyzatorze hydraulicznym, dzielimy je na amortyzatory gazowe oraz olejowe. Amortyzatory olejowe zapewniają duży komfort jazdy, dzięki uzyskaniu optymalnej miękkości amortyzacji, ich budowa jest prosta, są bardzo trwałe, a także mają korzystne ceny. Amortyzatory olejowe jednak sporo ważą, w porównaniu z amortyzatorami gazowymi wykazują dłuższy czas reakcji, a także zapewniają nieco gorszą przyczepność pojazdu oraz mniejszą siłę tłumienia drgań. Z kolei amortyzatory gazowe gwarantują lepszą przyczepność dzięki większej twardości, są też mniej podatne na warunki atmosferyczne, a także umożliwiają częściową regulację, ich szczególną zaletą jest szybki czas reakcji. Amortyzatory gazowe są jednak droższe niż olejowe, a ich budowa jest dość delikatna. Wybierając amortyzatory do swojego samochodu, warto zajrzeć na stronę https://hurtczesci.pl/ gdzie znajduje się bogata oferta amortyzatorów, oraz innych części zamiennych do samochodów osobowych i nie tylko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here