Wybór aparatu

Jak każdego roku, wakacje to czas, gdy po trudnym i zapracowanym roku chcemy odpocząć. Coraz częściej nasze wyjazdy kierują nas w bardzo egzotyczne miejsca, przeżywamy chwile, które chcielibyśmy na zawsze zachować. Często tuż przez wyjazdem okazuje się, że nasz aparat odmawia nam posłuszeństwa. I wówczas jest ten czas, aby zastanowić się, jaki aparat kupić .

Sklepy oferują nam pełną gamę produktów. Tylko od zasobności naszego portfela oraz od umiejętności obchodzenia się ze sprzętem elektronicznym, zależy jaki model wybierzemy. A jest w czym wybierać.

Najbardziej popularnym rodzajem aparatów fotograficznych, które możemy kupić są aparaty kompaktowe. Charakteryzują się małymi rozmiarami, zwartą budową. W małym korpusie, który swobodnie może być schowany do kieszeni lub damskiej torebki, otrzymujemy sprzęt, który może być użyty w każdych okolicznościach. Najdroższe modele posiadają wytrzymałą, tytanową obudowę, z którą swobodnie udamy się na najbardziej ekstremalne wypady. Część modeli jest również wodoodporna, co umożliwi nam swobodne utrwalanie radosnych chwil również w wodzie. Zastosowane obiektywy w tych aparatach pozwalają na wykonywanie zdjęć z dużych odległości. Elementem, na który należy zwrócić uwagę kupując aparat z taką możliwością jest to, czy zastosowany w nim tak zwany zoom jest normalny, czy cyfrowy. Różnica polega na tym, że zoom cyfrowy „sztucznie” powiększa nam obraz dodając piksele, a tym samym po wywołaniu lub na monitorze komputera, zdjęcia wykonane z jego zastosowaniem, nie będą miały zbyt wielkiej wartości.

Aparatami kompaktowymi wykonujemy zdjęcia automatycznie, nie przejmując się ustawianiami, o których większość osób, które nie interesuje się fotografią, nie ma pojęcia. Dodatkowo cennym pomocnikiem wakacyjnego fotografa są programy tematyczne. Obecnie zastosowane algorytmy pozwalają na robienie zdjęć na plaży, zachodów słońca, fajerwerków. Wykrywają uśmiech, lub zapobiegają zamkniętym oczom fotografowanej osoby. Wszystko to, aby wykonywanie fotografii było szybkie i przyjemne, żeby użytkownik, nie musiał się nad tym zastanawiać.

Innym rodzajem aparatów, które należy rozważyć przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu, są lustrzanki. Można wymienić ich dwa rodzaje. Są tak zwane lustrzanki hybrydowe oraz lustrzanki z wymienną optyką.

Lustrzanki hybrydowe, to aparaty posiadające podobnie jak kompaktowe, jeden wbudowany obiektyw. Jednak zasada działania ich jest już zbliżona do lustrzanek. Charakteryzują się też większymi rozmiarami.

Lustrzanki z wymienną optyką, to już bardziej zaawansowane technicznie urządzenia. Wymagają one od użytkownika podstawowej wiedzy, lub chęci podjęcia trudu nauczenia się tego. Kupując taki aparat otrzymujemy osobno korpus aparatu, czyli tak zwane body oraz możemy dokupić sobie do niego dowolny obiektyw. Dla początkujących polecane jest, aby kupili obiektyw w zestawie. Obiektywy można wymieniać, dostosowując do tego jakiego rodzaju zdjęcia chcemy robić. Zastanawiając się, jaki aparat kupić chcemy, musimy odpowiedzieć na proste pytanie – jak bardzo interesujemy się fotografią. Czy ma być to nasze hobby i pasja, czy jedynie wakacyjna przygoda.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWady wzroku
Następny artykułAparat cyfrowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here