male mieszkanie

Większość mieszkań w blokach jest niewielkich wymiarów. Najtrudniej jest tak urządzić mieszkanie, żeby było funkcjonalne, wygodne i estetyczne. Bez względu na to czy mieszkamy w kawalerce, czy większym mieszkaniu, to w każdym z tych mieszkań jest część gościnna, często zwana salonem.

Zagospodarowanie przestrzeni

W różnej wielkości mieszkaniach może mieszkać osoba w stanie wolnym, małżeństwo bez dzieci, rodzina z dziećmi, osoby starsze albo rodzina opiekująca się schorowaną osobą lub rodzina ze zwierzakiem. Mieszkanie, aby było funkcjonalnie urządzone, to wymaga uwzględnienia ilości domowników, ich potrzeb oraz dostępnej do wykorzystania przestrzeni. Dla niektórych osób bardzo ważna jest przestronna kuchnia. Szczególnie ci, którzy uwielbiają gotować, cenią sobie duży blat i możliwość nieskrępowanych ruchów. Tego typu osoby, nawet kosztem innej części mieszkania, zdecydują się na dużą, przestronną kuchnię. Inni, którzy w pomieszczeniu kuchennym spędzają minimalną ilość czasu, z pewnością wybiorą większy salon. Dzięki temu być może uda się nawet stworzyć klimatyczny kącik kawowy z niewielkim stolikiem i wygodnym fotelem lub sofą. W tak relaksującym wszystkich miejscu z pewnością wpasują się jakieś piękne dywany w szarym kolorze. W małych pokojach gościnnych zestaw wypoczynkowy nie może zajmować większości pomieszczenia. Jaki komplet wypoczynkowy byłby odpowiedni? Najpraktyczniejsze są rozkładane kanapy lub sofy. Im bardziej smukły wygląd mają, tym bardziej będą nadawać się do niewielkich salonów. Oprócz sofy, jeśli jeszcze jest taka możliwość przestrzenna i finansowa, można zakupić niewielkie pufy lub jeden wygodny, a zarazem ozdobny fotel. Szczególnie w małych mieszkaniach, aby pomieścić wszystkie osobiste rzeczy, w salonie musi się znajdować większa ilość mebli. Żeby nie przytłoczyć pokoju, to przy wejściu lepiej jest ustawić niższe meble, a na innej ścianie wyższe regały, witryny lub nawet szafę. Okazuje się, że jasne meble ze szklanymi elementami zapewniają uczucie wizualnej lekkości.

Otwarta przestrzeń w mieszkaniu

W nowoczesnych planach budynków bardzo często można spotkać tak zwane wnętrza otwarte. Szczególnie popularne jest połączenie kuchni z salonem. Jest to o tyle atrakcyjne połączenie, że pozwala zachować wizualną przestrzeń, a jednocześnie gospodyni może cieszyć się sporą kuchnią a goście ładnie urządzonym salonem. Zamknięta kuchnia sprawia, że osoba podająca posiłki, podczas obecności gości, często nie może być zaangażowana w rozmowę. Połączenie kuchni i salonu pozwala być w ciągłym kontakcie. Niektórzy decydują się na minimalne oddzielenie salonu od kuchni za pomocą tak zwanej wyspy lub części barowej z krzesłami barowymi. Tego typu rozwiązanie pozwala być w ciągłym kontakcie wzrokowym oraz aktywnym podczas konwersacji z osobami przebywającymi w salonie. Wyspa trochę rozgranicza salon z kuchnią i pozwala schować bałagan powstały podczas przygotowania jedzenia dla gości.

Połączenie salonu i jadalni

Dla stworzenia większego salonu niektórzy łączą salon z jadalnią, a dywany do salonu rozdzielają przestrzeń jadalnianą od na przykład kącika kawowego. Odpowiednio dopasowane dywany sprawiają, że dywan nabiera przytulności, a jednocześnie wyraźnie wydzielają różne strefy. Tego typu dywany, żeby spełniały swój cel, to muszą mieć odpowiednie wymiary. Za mały dywan, na przykład pod stołem, nie będzie spełniał swojej funkcji, a wręcz przeciwnie będzie utrudniał odsuwanie i zasuwanie krzeseł, a za duży dywan przy sofie i stoliku kawowym nie będzie wyglądał estetycznie. We wszystkim trzeba więc zachować zmysł estetyczny, ponieważ w ten sposób w naszym mieszkaniu zagości harmonia w wystroju mieszkania.

Kolorystyka salonu

W celu optycznego powiększenia salonu najlepiej jest zastosować jasną kolorystykę ścian. Delikatne pastelowe kolory, ewentualnie połączone z jedną ciemniejszą ścianą z pewnością sprawią, że salon będzie wydawał się większy. Ciemne, masywne meble nie będą dobrym wyborem do niewielkiego pomieszczenia. Lepiej wybrać jaśniejsze meble, które nie będą zbyt masywne. Jeśli zależy nam na kontrastach, to możemy wybrać jasny kolor ścian lub delikatną tapetę i jasne meble, a spróbować to dopełnić ciemnymi dodatkami, takimi jak zasłony, poduszki, koce, dywan lub jedną ciemniejszą ozdobną ścianę. Jasna podłoga drewniana również sprzyja optycznemu powiększeniu salonu. A co, jeśli nasz wymarzony kolor podłogi to ciemne drewno? Czy musimy zrezygnować z tego pomysłu? Niekoniecznie. Wystarczy spróbować w odpowiedni sposób ułożyć parkiet drewniany, deski drewniane lub panele podłogowe. Jest kilka sposobów, które dają możliwość nie zrezygnowania ze swoich ulubionych kolorów a jednocześnie nie przytłoczenia salonu.

Małe mieszkania nie są przeszkodą, żeby urządzić je w nowoczesny, przestronny sposób. Ciekawe pomysły aranżacyjne, podpatrzone na przykład w internecie, mogą idealnie sprawdzić się na naszym niewielkim metrażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here