Przepięcia w domu mogą być bardzo kosztowne

Czy jesteś pewien, że twój dom jest bezpieczny? Przepięcia to zagrożenia, o których nie zawsze pamiętamy, a których skutki mogą być bardzo kosztowne. Jak się przed nimi bronić i jak pomóc nam w tym może sklep z zabezpieczeniami przepięciowymi?

Pioruny zawsze groźne

Zwykła burza w okolicy może być przyczyną wystąpienia przepięć w lokalnej sieci energetycznej. Dzieje się tak np. wtedy, gdy piorun uderzy w pobliską linię wysokiego napięcia. Chwilowo powstaje wtedy impuls, który może być przyczyną uszkodzeń sprzętów podłączonych do sieci. Sklep z zabezpieczeniami przepięciowymi może nam zaproponować montaż specjalnych modułów, których zadaniem jest neutralizowanie chwilowego, podwyższonego napięcia. Ochronniki występują w wielu rodzajach, różniąc się m.in. skutecznością i zastosowaniem. Z fachowego punktu widzenia, do neutralizacji skoków napięć można wykorzystać:

  • Iskierniki;
  • Odgromniki;
  • Kondensatory;
  • Dławiki.

Urządzenia wykorzystujące powyższe rozwiązania kupimy w takim miejscu jak sklep z zabezpieczeniami przepięciowymi. Oczywiście, sam zakup to jedno, a osobą kwestią jest montaż. W takim przypadku lepiej nie ryzykować i powierzyć instalację ochronników wykwalifikowanemu elektrykowi z uprawnieniami. W końcu chodzi  nasze bezpieczeństwo. Montaż nie jest skomplikowany i nie oznacza konieczności wprowadzania wielu zmian w istniejącej instalacji. Ochronniki nie są duże i bez problemu mieszą się w standardowych szafkach z bezpiecznikami.

Ochronniki – czym się od siebie różnią?

Każdy sklep z zabezpieczeniami przepięciowymi ma w ofercie co najmniej kilka rodzajów takich urządzeń. Różnice wynikają z zastosowanych technologii a także przeznaczenia produktu. W domach najczęściej stosuje się ochronniki klasy1-2. To oznacza, że są one w stanie zneutralizować większość typowych skoków napięcia Poziom ochrony jest odpowiedni do stosowania ich z większością sprzętów gospodarstwa domowego. Istnieją także ograniczniki przepięć wyższej klasy, zwykle instalowane tam, gdzie zachodzi potrzeba szczególnej ochrony bardzo istotnych urządzeń. Nie wiesz, co wybrać i masz pytania? Dobry  sklep z zabezpieczeniami przepięciowymi może pomóc w podjęciu decyzji i rozwieje ewentualne wątpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here