LH

Hormon LH, czyli dokładnie mówiąc hormon luteinizujący jest wydzielany przez przysadkę regulowany przez czynności gonad i jajników. Jego poziom we krwi regulowany jest głównie przez stężenie hormonów płciowych – estrogenów lub androgenów. Jego poziomu we krwi pozwala na diagnostykę niepłodności, potwierdzenie menopauzy lub diagnostyki chorób przysadki lub gonad. Jaka jest funkcja hormonu LH w organizmie? W jaki sposób przebiega badanie LH? Co oznacza zbyt niski lub zbyt wysoki poziom tego hormonu we krwi? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/lh-funkcje-w-organizmie-badanie-normy-i-interpretacja/ 

Jakie są funkcje hormonu LH w organizmie? 

Hormon LH syntetyzowany jest przez płat przysadki. Wydzielanie tego hormonu regulowane jest przez gonadoliberynę GnRh. Ta z kolei wydzielana jest przez podwzgórze. Na wielkość syntezy LH wpływa stężenie męskich i żeńskich hormonów płciowych, które hamują wydzielanie LH na drodze sprzężenia zdrowotnego. 

Hormon luteinizujący ma różne funkcje w zależności od tego czy występuje w organizmie kobiety, czy mężczyzny. W obu tych płciach przyczynia się on do dojrzewania pierwotnych komórek rozrodczych. U mężczyzn powoduje, że komórki jąder są zdolne do produkcji testosteronu. Zaś u kobiet, wyzwala tworzenie hormonów steroidowych w jajnikach. Co więcej, hormon LH pomaga regulować długość i regularność występowania cyklu miesiączkowego u kobiet oraz odgrywa ważną rolę zarówno w owulacji jaki implantacji zarodka w macicy. 

Co oznacza zbyt niski lub zbyt wysoki poziom hormonu LH? 

Obniżenie takiego hormonu we krwi wskazuje na zmiany w przysadce mózgowej, umożliwiając syntezę tego hormonu. Możliwe jest to w przebiegu urazu głowy, zabiegu operacyjnego czy obecności guza lub przerzutów nowotworowych. 

Zwiększony poziom LH towarzyszy niedoczynności gonad, co może być spowodowane nie wykształceniem się gonad, chemioterapią, radioterapią, obecnością guzów w gonadach lub menopauzą. 

Jak wygląda badanie poziomu LH? 

Oznaczenie poziomu hormonu luteinizującego wykonywane jest w próbce krwi żylnej, która pobrana jest na czczo. Rzadziej oznaczone LH wykonywane jest w dobowej zbiórce moczu lub w porannej próbce moczu. Prawidłowy poziom u mężczyzn wynosi od 2 do 12 mlU/l. Zaś u kobiet wartości referencyjne tego hormonu przedstawiają się następująco:

  • przed pokwitaniem – poniżej 5 mIU/l
  • faza folikularna 2 – 15 mIU/l
  • owulacja 22 – 105 mIU/l
  • faza luteinizująca 0,6 – 19 mIU/l
  • po menopauzie 16 – 64 mIU/l.

Zobacz też: http://www.pchelki.pl/hormon-fsh-jakie-sa-jego-funkcje-w-organizmie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here