Dzisiaj nie będziemy przyglądać się w jaki sposób wygląda praca psychologa, ale skupiły się głównie na jego zatrudnieniu. Jako psycholog możesz pracować na różne sposoby i w różnych miejscach. To właśnie powoduje, że masz całkiem dużą ilość miejsc w pracy do wyboru. W głównej mierze zależy to od specjalizacji, którą wybrałeś podczas studiów wyższych. Nie musisz jednak decydować się na jedną z prac etatowych. Możesz wziąć wszystko w swoje ręce i spróbować sił jako przedsiębiorca. Sprawdź, gdzie możesz szukać zatrudnienia oraz jak wygląda to w przypadły pracy na własny rachunek. Zaczynamy!
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/etat-psychologa-czy-wlasny-gabinet-psychologiczny/
Gdzie możesz szukać pracy jako psycholog?
Pracy możesz szukać w naprawdę sporej ilości miejsc. Będą to przede wszystkim placówki zajmujące się pomocą psychologiczną. Do nich należą między innymi gabinety, przychodnia, poradnie czy szpitale. Pracę znajdziesz wszędzie tam, gdzie prowadzone jest poradnictwo czy podstawowa pomoc psychologiczna. W zależności od naszej specjalizacji zawodowej możemy zajmować się czymś bardziej sprecyzowany. Jako psycholog możemy pracować również w szkole jako pedagog czy psycholog szkolny. Jeżeli posiadamy odpowiednie uprawnienia pracę znajdziemy jako wychowawca czy nauczyciel w w szkołach specjalnych. Do tego istnieje spora ilość placówek publicznych czy prywatnych ośrodków medycznych zajmujących się terapia uzależnień, centra kryzysowe, kliniki medycyny somatycznej i wiele innych. Jako psycholog zatrudnienia możesz szukać w charakterze nie terapeutycznym. Twoja wiedza przyda się również w biznesie, w firmach zajmujących się rozwojem osobistym oraz motywacją. Zatrudnienie szukać możesz również w mediach, w firmach zajmujących się reklamą czy budowaniem wizerunku. Tam z pewnością potrzebna będzie Twoja wiedza oraz doświadczenie.
Praca na własny rachunek – własny gabinet psychologiczny
Spora ilość psychologów w swojej karierze zawodowej wybiera opcję pracy na własną rękę. Dzięki temu pracujemy na swoją reputację i funkcjonujemy pod własnym nazwiskiem. Założenie własnego gabinetu psychologicznego niesie za sobą jednak spore wyzwania. Pierwszym z nich może okazać się lokal. Na szczęście takie miejsce nie musi posiadać specjalistycznego wyglądu czy wystroju. Dlatego cześć psychologów decyduje się na przyjmowanie pacjentów w swoim domu. Jedynym wymogiem jest to, że musisz zapewnić im ochronę danych wrażliwych. Dodatkowo musisz zachować tajemnicę zawodową, dlatego do wszystkich akt czy dokumentów nie mogą mieć wstępu pozostali domownicy.
Zobacz też: http://www.pchelki.pl/ile-jest-w-stanie-zarobic-psycholog-zarobki-psychologa/