Kupujemy mieszkanie, dostajemy je po ciotce lub postanawiamy przeprowadzić prawdziwą mieszkaniową rewolucje. Każdy z tych pomysłów wiąże się z remontem. Niezależnie od zakresu prac, decydując się na remont w budynku wielorodzinnym musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Odnawianie mieszkania w bloku z płyty czy remont mieszkania w świeżo postawionym budynku? W każdym z tych dwóch przypadków potrzebny będzie nam plan działania. Jak zaplanować prace remontowe? Poniżej parę wskazówek na co warto zwrócić uwagę.
Plan działania – podstawa remontu mieszkania
1. Pozwolenia i możliwości. Jeśli planujemy prace, które mają obejmować zmianę rozkładu pomieszczeń lub wyburzanie ścian musimy pamiętać o tym, aby ustalić z administracją budynku czy taka zmiana jest możliwa. Zanim więc obejrzymy wszystkie inspiracje na Pintereście – upewnijmy się, że wymarzona zmiana jest możliwa do wykonania.
2. Projekt. W zależności od skali remontu projekt można wykonać samodzielnie w wersji „roboczej” lub jeśli wymaga tego sytuacja zamówić wykonanie projektu u architekta.
3. Materiały i ich transport. Wybór materiałów pomoże nam lepiej kontrolować wydatki. Dodatkowo przemyślmy w jaki sposób przetransportować materiały do mieszkania. Jeśli w budynku jest winda nie będzie to problematyczny proces. W przeciwnym przypadku pamiętajmy o to by zorganizować ich transport w taki sposób, aby nie uszkodzić schodów/klatki czy (o zgrozo!) drzwi sąsiadów.
4. Ekipa remontowa. Jeżeli chcecie sami wykonywać wszystkie prace, możecie ominąć ten punkt. Jeśli jednak zdecydujecie się na zatrudnienie ekipy remontowej pamiętajcie- nie ma sensu na tym oszczędzać. Oczywiście nie chodzi o to, aby wybrać najdroższą ekipę z możliwych, ale miejcie na uwadze, że jakość często idzie w parze z ceną. Mając spisaną umowę, a w niej konkretnie ustalony termin i cenę oszczędzicie wiele łez i nerwów. Warto poprosić o referencje lub portfolio lub zatrudnić kogoś z polecenia.
5. Sąsiedzi, kochani sąsiedzi! Oczywiście można przyjąć zasadę „wolnoć Tomku w swoim domku” jednak pamiętajmy, że dobre relacje sąsiedzkie niosą za sobą same korzyści. Uprzedzenie sąsiadów o planowanym remoncie, poinformowanie ich o godzinach w jakich będą odbywały się prace czy nawet poczęstowanie ich winkiem lub czekoladką będzie na pewno mile widziane i spowoduje, że staną się bardziej wyrozumiali w stosunku do wiertarkowej symfonii.
6. Nie wszystko na raz. Prace podzielmy na rozsądne etapy. Prowadzenie zbyt wielu prac na raz może przysporzyć nam więcej problemu niż pożytku. Jeżeli jakaś czynność wymaga poświęcenia określonego czasu nie próbujmy jej przyspieszać na siłę.
Remont remontowi nie równy, dlatego trudno ustalić uniwersalny plan działania dla każdego. Pamiętajmy jednak, aby do tego tematu podejść z głową i rozwagą, aby wszystko przebiegło sprawnie i nie spędzało nam snu z powiek.
Jeśli szukasz sprawdzonych fachowców od remontów mieszkań, to sprawdź na https://fixly.pl/kategorie/remont