Mnogość polskich pasm górskich

Polska uznawana jest za kraj nizinny, niemniej w południowej swej części posiada całkiem pokaźne wzniesienia i właściwie cała południowa granica jest reprezentowana przez góry. Czy jednak tylko tam nasz kraj wznosi się wyżej ponad poziom morza? Jakie są góry w Polsce i czy warte są omawiania?
Pierwsze tereny zwane górami, w naszej podróży na południe Polski ukażą się nam jeszcze zanim dojedziemy do granicy, a są to stare Góry Świętokrzyskie, z najwyższym szczytem, jak przystało na góry stare niezbyt wysokim, bo wynoszącym zaledwie 612 m n.p.m. Sam szczyt oraz duży teren poza tym, został w 1950 roku przekształcony w Świętokrzyski Park Narodowy. Jak się okaże, niejeden w polskich górach.
Jadąc dalej, na południowy wschód kraju, natkniemy się na malownicze Bieszczady. Jest to część większego, krajowego pasma Beskidy, jeszcze większego tworu geologicznego, jakim są Karpaty. Tutaj także funkcjonuje, z kolei Bieszczadzki Park Narodowy, a najwyższym polskim szczytem pasma jest Tarnica, z 1346 m n.p.m. W Bieszczadach można natknąć się na niedźwiedzia, wilka czy żbika, a ciekawostką jest usytuowanie na ich terenie najwyższej polskiej zapory. Wynosi ona niespełna 82 metry i powstała na rzece San, spiętrzając wodę w Jezioro Solińskie.
Beskidy zawierają w sobie jeszcze wiele innych pasm, na przykład Gorce oraz wiele Beskidów (m.in. Beskid Mały, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki). Polskie pasmo Karpat to jednak znacznie więcej niż Beskidy.
Szczyt Trzy Korony 982 m n.p.m. jest szczytem najbardziej znanym, ale nie najwyższym kolejnego pasma, jakim są Pieniny. Palmę pierwszeństwa dzierży Wysoka z 1050 m n.p.m. W Pieninach znajdziemy Pieniński Park Narodowy ze słynnym przełomem Dunajca
Dalej mamy już najwyższe w Polsce pasmo górskie, czyli Tatry, ze szczytem Rysy 2499 m n.p.m., który jest najwyższym szczytem Polski, ale nie Karpat. Po słowackiej stronie gór wznosi się osiągający 2655 m n.p.m. Gerlach. Niemal całe Tatry są chronione. Po polskiej stronie utworzono Tatrzański Park Narodowy, a po słowackiej o podobnie brzmiącej nazwie.
Poruszając się ciągle południową granicą naszego kraju, a zmierzając na zachód, znajdziemy się w paśmie Sudetów, w przeciwieństwie do młodych geologicznie Karpat, gór starych i również podzielonych na wiele, nierzadko swojsko, bo znajomo brzmiących nazw.
Pasmo Karkonosze jest w nich najwyższe, a również Śnieżka jest ich najwyższym szczytem 1602 m n.p.m. Ciekawostką jest fakt, ze jest to również najwyższy szczyt Czech, ponieważ Śnieżka leży dokładnie na granico polsko-czeskiej.
W Sudetach odnajdziemy także inne, znajome nazwy, jak przykładowo Góry Sowie, Góry Stołowe z płaską jak stół budową geologiczną, Góry Izerskie, o których sądzi się, że zawierają w sobie niewydobyte do końca pokłady złota, a nawet podejrzewane o zawarte w ich składzie drogocenne kamienie szlachetne.
Podróż zakończymy na Masywie Śnieżnika , zaznaczając, ze nie zostały wymienione wszystkie pasma polskich gór i że najlepiej jest się w nie wybrać, bo tylko w taki sposób można odczuć ich majestatyczny ogrom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here