Najlepsze zabawki dla kota

Każdy opiekun kota wie, że zwierzęta te potrafią mieć niespożytą energię. Aby nasz futrzak cieszył się dobrym zdrowiem przez lata, potrzebna jest codzienna dawka aktywności fizycznej. Zabawa z kotem to również świetna okazja do tworzenia więzi z opiekunem, uczenia się siebie nawzajem.

Mały odkrywca

Małe koty są bardzo ciekawe świata. Dzięki zabawie zdobywają umiejętności potrzebne im w dorosłym życiu. Aby nasz mruczek wyrósł na mądrego i szczęśliwego kota, warto zadbać o jego prawidłową edukację już od samego początku. Najlepsze zabawki dla kota to takie, którymi kot będzie się chciał bawić. Koty to zwierzęta bardzo inteligentne i nie można ich do czegokolwiek zmusić.

Małe koty lubią poznawać świat, więc łatwo zainteresować je czymś nowym. Należy pamiętać, aby zabawki dla młodych zwierząt były na tyle małe, aby mogły sobie z nimi poradzić. Nie powinny posiadać ruchomych elementów ani takich, które można odgryźć przy zabawie (ze względu na ryzyko zadławienia). Doskonale sprawdzą się piłeczki czy myszki. Możemy samodzielnie zrobić zabawkę dla kota, wykorzystując włóczkę albo papierek. Najlepiej nie pozostawiać zwierzaka samemu sobie w czasie zabawy.

Młode koty po intensywnej zabawie potrafią zasnąć dosłownie wszędzie. Często wystarczy jednak kilkunastominutowa drzemka i znowu są gotowe do zabawy. Warto więc zaopatrzyć się w kilka zabawek, aby kotek się nie nudził i nie niszczył np. mebli. Już od samego początku warto zainwestować w drapak i zachęcać maluszka do korzystania z niego.

Aktywny kot

Aktywność kota spada wraz z wiekiem. Warto jednak zachęcać zwierzaka do zabawy i uczestniczyć w niej. U starszych osobników można wykorzystać zabawki, które już zna (piłeczki i myszki), ale znakomicie sprawdzą się także różnego rodzaju wędki z imitacją zdobyczy na jej końcu. Dla niektórych kotów atrakcyjne są zabawki posiadające szeleszczące elementy lub takie z dzwoneczkiem w środku.

Najlepsze zabawki dla kota pomagają utrzymać futrzaka w dobrej formie. Na rynku dostępne są zabawki edukacyjne w postaci toru przeszkód, na którego końcu czeka nagroda w postaci przysmaku. Doskonale sprawdza się zabawka, z której podczas zabawy wypadają umieszczone w środku smakołyki. Takie zabawki rozwijają spryt i inteligencję kota, uczą go nowych sztuczek, rozwijają instynkt łowiecki.

Spośród najlepszych zabawek dla kota można wybrać bardziej wyszukane np. elektroniczne. Mogą one zająć mruczka na jakiś czas, nawet bez naszego udziału.

Szczęśliwy senior

Starsze koty też potrzebują ruchu. Nie są już tak skore do zabawy, jak młodsze osobniki i nie wdadzą się w szaleńczą pogoń za pluszową myszką, ale już myszka zawieszona na sznurku lub zabawka przymocowana na drapaku mogą zainteresować kociego seniora. Dodatkową zachętą, aby starszy pupil zainteresował się zabawką, jest użycie kocimiętki. Wiadomo również, że koty wykazują większą ochotę do zabawy, jeśli mają do tego odpowiedniego towarzysza. Jeśli nasz kot jest towarzyski, to drugi kociak będzie dla seniora dobrym kompanem do zabawy. Będzie to rozwiązanie korzystne dla obu, starsze koty lubią uczyć młode, a młodszy kot szybciej się nauczy różnych sztuczek.

Trudny wybór

Opiekun kota czasem stoi przed trudnym wyborem, jaką zabawkę wybrać dla swojego mruczka. Ogromny asortyment zabawek dla zwierząt dostępny na rynku wcale im tej decyzji nie ułatwia. Najczęściej najlepsze zabawki dla kota okazują się zupełnie przypadkowym wyborem. Po prostu kot sam decyduje, czym będzie się bawił, inne zabawki zwyczajnie ignoruje. Trudno dopatrzyć się logiki w kocim wyborze, musimy go zaakceptować. Większość kotów lubi najprostsze rozwiązania. Kłębek wełny czy gumowa piłeczka dają więcej radości niż mysz sterowana smartfonem. Z licznych opinii wiadomo, że koty kochają kartony i częściej do zabawy wybierają właśnie je, zamiast zawartość w postaci np. nowego drapaka.

Aby kot był w pełni szczęśliwy, potrzebuje zainteresowania opiekuna. Obserwacja zwierzaka podczas zabawy stwarza okazję poznania jego ulubionej zabawki. Kot będzie przynosił ją i zachęcał nas do wspólnej zabawy. Koty są bardzo inteligentne i potrafią wykonywać niektóre polecenia, oczywiście wykonują te czynności, które chcą wykonać. Poprzez zabawę możemy kota nauczyć sztuczek, będzie je wykonywał tym chętniej, jeśli dostanie pochwałę i przysmak.

Kryteria wyboru zabawek

Najlepsza zabawka dla kota musi spełniać kilka warunków:

– bezpieczna – wykonana z nietoksycznych materiałów, bez ostrych elementów, niestwarzająca zagrożenia dla zdrowia (zadławienie, zaplątanie wokół szyi)

– dostosowana do wieku – małe koty mają więcej energii, więc zabawki dla nich muszą temu sprostać, powinny się toczyć, dać łatwo podrzucać, wydawać dźwięki. Starsze koty wolą zabawki udające zdobycz (zabawa w polowanie) lub interaktywne (tunele z toczącą się piłką). Koci senior doceni takie, które można trącać łapką bez ruszania się z miejsca.

– wytrzymała – kocia zabawka będzie gryziona i drapana przez pupila, warto więc zadbać o zakup takiej solidnie wykonanej. Ulubiona zabawka naszego kociaka może mu posłużyć wówczas znacznie dłużej.

– przemyślana – nie kupujmy zabawek pod wpływem chwilowego zauroczenia. Jeśli nasz kot woli piłeczki, to nie zmuszajmy go do zabawy myszką tylko dlatego, że nam się taka zabawka spodobała. A już na pewno nie dajmy odczuć kotu, że nie pochwalamy jego wyboru.

Pamiętajmy, że zabawa z kotem nie jest czasem straconym. Kot, który nadmiar energii wyładuje w zabawie, nie będzie niszczył mebli, będzie się prawidłowo rozwijał również emocjonalnie. Szczęśliwy kot dożyje w dobrej kondycji sędziwego wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here