Wielka rola wodzireja na weselu

Wodzirej, to profesja znana od osiemnastego wieku. Dawniej żaden bal szlachecki nie mógł odbyć się bez wodzireja, czyli człowieka prowadzącego zabawę. Jego zadaniem było przeprowadzenie balu w taki sposób, aby był niezapomniany i aby wszyscy uczestnicy byli zadowoleni i długo wspominali zabawę. Potem jednak wraz ze zmianami społecznymi profesja wodzireja nieco przybladła.

Wodzirej dziś

W czasach współczesnych wodzirej wrócił do łask. Ludzie pragną dobrej zabawy nie tylko na balach, lecz również na weselach. Dlatego wodzireje na wesela cieszą się ogromnym zainteresowaniem. I słusznie, bo taka osoba potrafi rozbawić i rozruszać towarzystwo.

Dziś wodzireje stanowią grupę zawodową i szeroko reklamują się w ogłoszeniach internetowych, czy prasowych. Obecnie wodzireje nie działają spontanicznie, jak to bywało kiedyś. Dziś posiadają oni szereg wypracowanych zasad i metod działania. Ich działania oparte są na muzyce, na tańcu, na słowie. Ich praca polega na wyreżyserowaniu całej uroczystości np. weselnej, gdzie jest muzyka, są tańce, jest śpiew. Wodzireje na wesela opracowują również układy choreograficzne, a nawet prowadzą szkolenia taneczne. Lecz przede wszystkim aktywizują uczestników wesela do dobrej zabawy, jak i tańca.

Jaka jest historia tego zawodu?

Profesja wodzireja weszła w życie wraz z modą na tańce korowodowe. Były to tańce z dużą ilością tańczących, a wiec musiał być ktoś, kto jest bardzo sprawny, ma wyczucie rytmu, lubi zabawę, ma pomysły na dobrą zabawę i jednocześnie sprawnie i zręczne poprowadzi duży korowód. Taki korowód mógł składać się z dwudziestu lub nawet pięćdziesięciu osób, w zależności od ilości chętnych do takiej zabawy. Dziś także na weselach można spotkać takie korowody tańczące i przemieszczające się po sali weselnej i nie tylko. Bo, gdy fantazja wodzireja jest duża, to korowód może przenieść się nie tylko miedzy stoliki, lecz również na plac przed lokalem weselnym. Nim bardzie układ wymyślny, tym zabawniejszy i dłużej pozostający w pamięci Pary Młodej i ich gości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here