W którym, polskim jeziorze jest najgłębiej?

Nasza polska Kraina Wielkich Jezior nie umywa się wielkością do amerykańskiej, ani nawet go jezior skandynawskich, ale przynajmniej największe są na tyle popularne, że znamy ich nazwy. Śniardwy i Mamry są niewątpliwie największymi w Polsce, ale czy najgłębszymi? Okazuje się, że nie, gdyż powierzchnia wcale nie musi iść w parze z głębokością, a świadczy o tym, chociażby fakt, że najgłębsze jezioro na ziemi, czyli Bajkał, jest pod względem powierzchni dopiero na miejscu siódmym. A jakie jest najgłębsze jezioro w Polsce?
Najgłębszym jeziorem naszego kraju jest Hańcza, którego dno sięga pod lustro wody, w zależności od wzięcia pod uwagę jednego z badań, od 106 do nawet 113 metrów. Jest to więc dystans, jaki muszą pokonywać sprinterzy skaczący dodatkowo przez płotki (110 metrów) i może działać na wyobraźnię, nawet pomimo przerażającej głębi bajkalskiej 1642 metry, czy nawet niektórych rzek na świecie, gdzie głębokość rzeki Kongo przekracza miejscami 250 metrów. Jednak sama głębokość jeziora nie ma aż tak wielkiego znaczenia i traktowana jest przez przeciętnego turystę, co najwyżej jako ciekawostka, gdyż nikt nie nurkuje w jeziorze na taką głębokość, nawet pomimo tego, że można tam nurkować i znajduje się do tego wielu chętnych. Znaczenie ma również jego linia brzegowa, otoczenie oraz przepływająca przez jezioro rzeka, Czarna Hańcza.
Samo jezioro Hańcza jest polodowcową rynną, a ślady pobytu lodowca na tym terenie widoczne są na każdym kroku, gdyż nagromadzenie nanosu, jaki wlecze za sobą lodowiec pod postacią rumowiska skalnego, jest przy brzegach jeziora bardzo znaczne. Niektóre kamienie są duże, o szerokości kilkumetrowej, a w niektórych miejscach kamieni jest nawet tyle, że wyglądają one tak, jakby ktoś je tam ulokował celowo, w sobie tylko wiadomym celu. Większość brzegu jest bardzo stroma, jak to bywa w tego rodzaju jeziorach i jedynie kilka zatoczek wykazuje się lepiej rozwiniętą linią brzegową.
Jezioro, ze swą powierzchnią 311.4 ha należy do jednych z większych na Suwalszczyźnie i w całości leży na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. W toni pływają ryby chronione, jak głowacz pręgopłetwy i głowacz białopłetwy oraz zachowały się populacje siei wigierskiej i sielawy. Występuje w nim także szereg innych, charakterystycznych dla północnych terenów ryb, przykładowo miętus, ale nie ma to znaczenia dla wędkarzy, ponieważ całe jezioro wraz z otoczeniem jest pod ochrona i stanowi rezerwat przyrody Jezioro Hańcza.
Otoczenie jeziora zajmują w większości pola orne oraz pastwiska, poprzetykane siecią rowów melioracyjnych, ale przy wsi Hańcza właśnie, zachowały się jeszcze resztki lasu liściastego z przewagą lipy.
Jezioro Hańcza jest doceniane nie tylko przez nasz rodzimy kraj, ale także i świat, gdyż od 1974 roku znajduje się na liście Projektu Aqua UNESCO. Nie tylko z powodu swojej wyróżniającej się głębokości, ale również dzięki wyjątkowej stromiźnie ścian brzegowych. Ich trwałość, zbudowana z solidnych nanosów polodowcowych wróży im długie trwanie jeszcze przez lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here