Przelot samolotem

Latanie samolotem jest spełnieniem marzeń wielu pokoleń ludzi z całego świata. Nie tylko ze względu na sam fakt latania, choć jest to oczywiście coś niesamowitego. Przede wszystkim jednak jest to możliwość bardzo szybkiego podróżowania z punktu A do punktu B. W czasach średniowiecznych, przeciętny człowiek nie oddalił się od swojego miejsca zamieszkania nigdy na więcej niż 30 kilometrów. Rozwój motoryzacji bardzo mocno usprawnił mobilność przeciętnych ludzi. Pokonanie 100 kilometrów zajmowało coraz mniej. Jeden dzień, 8 godzin, 4 godziny aż wreszcie dotarliśmy do czasów współczesnych gdy przeciętnym samochodem pokonamy taki dystans w około godzinę.
Gdy jednak na scenę wkroczyły samoloty podróżowanie stanęło na głowie. Obecnie średnia prędkość przelotowa lotu komercyjnego to ok 800 kilometrów na godzinę. Nie tylko prędkość ale również możliwość pokonywania zbiorników wodnych oraz osiąganie innych niedostępnych dla transportu lądowego terenów.
Obecnie samoloty są wykorzystywane w największym stopniu do transportu ludzi. W okresie letnim zaś są to przede wszystkim wyloty na wakacje. Jak jednakże wybrać się na wakacje na tydzień lub dwa, nie zabierając ze sobą odzieży na zmianę, kosmetyków, obuwia a na powrót nie zapakować lokalnych smakołyków i pamiątek? Przewóz bagażu jest równie istotny jak samego człowieka.
Tutaj możemy postawić dręczące wielu turystów pytanie. Jaki bagaż do samolotu wziąć? Wszak są one obłożone szeregiem obostrzeń i bywa, że linia lotnicza odmawia wzięcia torby bądź jej zawartośći. Dla klienta postawionego przed wyborem, lecieć bez bagażu lub nie lecieć wcale jest to postawienie wręcz pod ścianą.
Bagaż podczas lotu można podzielić na dwa rodzaje. Podręczny oraz rejestrowany. Bagażem podręcznym jest np torebka, plecak czy nieduża torba. Jego maksymalna waga przeważnie określona jest na ok 5-8 kilogramów. Rozmiar zaś ma pozwolić pasażerowi na umieszczenie go w schowku na bagaż nad głową bądź na upchanie go pod siedzeniem poprzedzającym pasażera. W bagażu podręcznym nie możemy przewozić wielu przedmiotów. Przede wszystkim, ze względu na zagrożenie terrorystyczne nie możemy zapakować więcej niż 100 mililitrowych płynów. Dodatkowo muszą one być opakowane w torebkę strunową.Wnoszenie w bagażu podręcznym ostrych i niebezpiecznych przedmiotów oraz pojemników pod ciśnieniem również jest zakazane.
W bagażu rejestrowanym jest już dużo większa swoboda. Można tam zabrać różne ilości płynów czy leków. Lista zakazanych przedmiotów jest umieszczona na stronie internetowej każdego z przewoźników i warto zapoznać się z nią przed lotem, aby nie doznać przykrej niespodzianki na lotnisku. Waga bagażu rejestrowanego jest zależna nie tylko od linii lotniczych ale czasami również i od samolotu oraz kierunku na jaki się wybieramy. Przeważnie jest to 20 kilogramów, jednakże są również przypadki gdy jest to 15 lub 23 kilogramy. Ponownie zwracam uwagę, że warto przed spakowaniem się, sprawdzić limity na swoim locie. W końcu czy warto ryzykować zepsuciem sobie wakacji tylko dla wzięcia dodatkowej pary spodni bądź butelki coca-coli? Zdecydowanie nie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here