Produkcja mleka w Polsce

W Polsce chów bydła mlecznego plasuje się na podium, jeśli pod uwagę weźmiemy częstotliwość prowadzenia hodowli zwierzyny w gospodarstwach rolnych. Czy wiesz, że nasz kraj jest na piątym miejscu, jeśli uwzględni się największych producentów mleka w całej Unii Europejskiej oraz na dwunastym, patrząc na cały świat? Co więcej, statystyki jednoznacznie potwierdzają, że każdego roku odnotowuje się coraz większą ilość mleka. Polskie gospodarstwa rolne, które zajmują się między innymi hodowlą krów, wyprodukowały blisko 13172 miliardy litrów mleka tylko w skali roku i tylko patrząc na indywidualne gospodarstwa. Trzeba podkreślić, że właśnie takie odpowiadają za aż 93% ogólnej produkcji mleka w naszym kraju. Dowiedz się więcej. 

Nowoczesne metody dojenia krów 

Widać wyraźnie, że polski rynek rolny przekształca się w myśl zachodnich schematów w zakresie gospodarstw na terenach wiejskich. Te małe i pojedyncze zostają łączone w obszerne i wysoce rozwinięte przedsiębiorstwa rolne. Nie ma wątpliwości, że takie działanie pozwala rozwijać rolnictwo, ogromną pomocą okazują się również dotacje i różne programy wsparcia ze strony rządu oraz UE. Najczęściej są one przeznaczone właśnie dla tych dużych gospodarstw rolnych. 

Dzisiaj dojenie krów rzadko odbywa się ręcznie. Znacznie częściej wykorzystywanym sprzętem są innowacyjne dojarki. Zaawansowane urządzenia działają nie tylko automatycznie i wydajnie, ale przede wszystkim przy zachowaniu optymalnego bezpieczeństwa dla zwierząt. Warto podkreślić, że nawet te najnowocześniejsze sprzęty pozwalają na ekologiczne pozyskiwanie mleka. 

Ile mleka daje krowa?

Zrównoważone gospodarstwo rolne to dzisiaj cel rolników, którzy zdecydowali się na hodowlę zwierząt dojnych. Okazuje się, że tylko odpowiednia jakość hodowli, właściwa dieta krów, a co za tym idzie ich należyta kondycja zdrowotna, pozwalają generować mleko najlepszej jakości i w dużej ilości. Czy wiesz, ile mleka jest w stanie produkować jedna, zdrowa krowa? Rocznie to blisko 6540 litrów! 

Co jest w mleku?

Chociaż coraz więcej mówi się o zasadności odstąpienia od spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, to jednocześnie popyt na krowie mleko każdego roku rośnie. Okazuje się, że jest ono podstawą codziennej diety dzieci oraz dorosłych. Mleko jest przede wszystkim bogate w wapń, ale również potas, fosfor, żelazo, cynk. Dostarcza komplet witamin z grupy B, witaminę A oraz D. Dzięki temu nabiał, a więc produkty spożywcze z mleka, stanowi dzisiaj jeden z głównych segmentów “spożywki” w ogóle, w ujęciu światowym. 

Co ważne, Polska jest nie tylko jednym z pionierów, biorąc pod uwagę produkcję jakościowego mleka krowiego na arenie międzynarodowej. Coraz bardziej opłacalna staje się produkcja mleka koziego i owczego. Na południu naszego kraju prężnie rozwijają się gospodarstwa rolne, których główną działalnością staje się właśnie dojenie tego rodzaju zwierzyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here