Próba złota

Złoto jest jednym z najbardziej popularnych i pożądanych metali szlachetnych. Wykonywana z niego biżuteria jest niezwykle atrakcyjna. Próba złota jest to oznaczenie w postaci liczby, która informuje o tym jaką zawartość złota zawiera wybrana biżuteria. Złoto, które ma wyższą próbę jest droższe i odwrotnie, złoto z niższą próbą jest tańsze. Jest to inaczej sposób określenia zawartości złota w stopie. Dla przykładu, jeżeli stop zawiera 99,9% czystego złota jest ono próby 999. Z racji tego, że czyste złoto samo w sobie jest bardzo miękkie, jest ono domieszkowane innymi metalami celem zwiększenia trwałości oraz wytrzymałości wyrobów. Domieszki nie tylko utwardzają złoto ale również zmieniają jego zabarwienie. Należy pamiętać, że nie ma różnicy pomiędzy próbą złota żółtego a złota białego. W celu standaryzacji ilości złota w stopie, zaczęto posługiwać się tak zwanymi próbami złota. Więc jakie są próby złota? Poszczególne rodzaje przedstawiają się następująco:
-0 – 999 zawiera 99,9% czystego złota
-1 – 960 zawiera 96,0% czystego złota
-2 – 750 zawiera 75,0% czystego złota
-3 – 585 zawiera 58,5% czystego złota
-4 – 500 zawiera 50,0% czystego złota
-5 – 375 zawiera 37,5% czystego złota
-6 – 333 zawiera 33,3% czystego złota
Cena oferowana przez dealerów metali szlachetnych bądź też przez jubilerów w znacznym stopniu zależy od próby złota. Warto pamiętać, że nie tylko złoto jest oznaczone próbami ale również srebro czy platyna. Każdy z tych metali szlachetnych ma także swój indywidualny, charakterystyczny symbol. Dla złota przypisany jest unikatowy wizerunek głowy rycerza.
Najpopularniejszą obecnie próbą jest próba 585, która służy do wykonywania obrączek ślubnych, pierścionków czy też łańcuszków. Jeżeli chodzi o to, która z wyżej wymienionych prób jest najlepsza to bez wątpienia jest to 999 czyli próba, która charakteryzuje się zawartością 99,99% czystego złota, jednakże najlepsza, nie oznacza w tym przypadku najtrwalsza.
Ilość złota w stopie określa się również w karatach, przy czym jeden karat odpowiada 1/24 czystego złota.
– Złoto 24-karatowe – próba 1000
– Złoto 23-karatowe – próba 958
– Złoto 22-karatowe – próba 916
– Złoto 18-karatowe – próba 750
– Złoto 14-karatowe – próba 585
– Złoto 12-karatowe – próba 500
– Złoto 10-karatowe – próba 417
– Złoto 9-karatowe – próba 375
– Złoto 8-karatowe – próba 333
Bardzo istotną informacją jest to, że im niższa próba złota
tym wyrób jest trwalszy i bardziej wytrzymały. Pomimo tego,
iż złoto wysokiej próby jest szlachetniejsze, to brak domieszkowania
skutkuje uszkodzeniem biżuterii, ponieważ czyste złoto jest miękkie. Wybierając tradycyjne złoto próby takiej jak 333 lub 585 mamy pewność, że biżuteria będzie trwała. Mając informacje na temat tego, co wnoszą poszczególne próby, łatwo jest wywnioskować, że lepiej jest postawić na jakość aniżeli na wysokość próby. Wszystko zależy jednak od upodobań kupującego.
Trzeba pamiętać aby odpowiednio dbać o wyroby ze złota. Pomimo tego, że niższa wartość próby cechuje się wytrzymałością, nie należy zapominać o prawidłowej pielęgnacji biżuterii. W przypadku wątpliwości co do próby lub autentyczności posiadanej biżuterii należy udać się do specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here