Oświetlenie akwarium

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób oświetlić swoje akwarium. Z pozoru wydawać się może, że oświetlenie nie jest aż tak ważne, skoro do zbiornika dociera blask z zewnątrz. W praktyce okazuje się jednak, że oświetlenie zbiornika przez specjalnie przeznaczone do tego lampy jest bardzo korzystne. Popatrzmy dlaczego.

Lepszy wzrost roślin

Jeśli w swoim akwarium posiadasz naturalne rośliny, na pewno nie zdziwi cię, że będą potrzebowały dodatkowego źródła światła, a nie tylko blasku, który dociera do nich z pokoju. Światło, które zapewnisz swoim roślinom, pozwoli im na dobre prowadzenie fotosyntezy i korzystnie wpłynie na ich rozrost. Będą gęste i piękne, bez potrzeby wyciągania się w kierunku światła, co mogłoby doprowadzić do ich przerzedzenia.

Warto także zauważyć, że żywe rośliny poprawiają dotlenienie zbiornika podczas fotosyntezy. Dzięki temu, że posiadają lepszy dostęp do światła i prowadzą ją bardziej intensywnie, będą więc także mogły wyprodukować więcej tlenu. Przyczynią się więc pośrednio również do bardziej komfortowego życia rybek.

Lepszy rozwój ryb

Nie ukrywajmy – różne gatunki ryb potrzebują różnego dostępu do światła, w zależności od tego, na jakiej wysokości zbiornika żyją naturalnie. Ryby powierzchniowe będą potrzebowały znacznie więcej blasku niż te, które swoje życie spędzają przy dnie. Jeśli więc twoje akwarium stoi na półce, w miejscu oddalonym od źródeł naturalnego blasku, jego ilość dla gatunków powierzchniowych może okazać się niewystarczająca.

Dlatego też, aby na pewno każdy gatunek mógł rozwijać się prawidłowo i cieszył się najlepszymi możliwymi warunkami życia, powinieneś zdecydować się na specjalne ledy do akwarium. Lampy tego typu pomogą ci w dostarczeniu odpowiedniej ilości światła, co przełoży się na zwiększoną aktywność rybek i ich zachowanie zbliżonego do tego, jakim mogłyby się wykazywać w warunkach naturalnych. Będzie to także bardzo istotne dla ich wybarwienia, które często uzależnione jest właśnie od oświetlenia.

Warunki bardziej zbliżone do naturalnych

Nowoczesne lampy LED pomagają w uzyskaniu warunków bardziej zbliżonych do naturalnych dzięki kilku opcjom świecenia. Możesz ustawić na nich zarówno światło dzienne, nocne, jak i zachód słońca. Dzięki temu twoje rybki poczują się praktycznie tak samo jak w naturze.

Elegancki wystrój

Lampy ledowe w akwariach są także bardzo pomocne w celu uzyskania pięknego, przykuwającego wzrok wystroju. Pomagają w podkreśleniu urody całego zbiornika i wydobywają z niego najpiękniejsze zakamarki swoim delikatnym blaskiem o różnorodnej tonacji. Jeśli więc zależy ci na tym, aby akwarium było nie tylko domem dla rybek, ale też największą ozdobą twojego domu, powinieneś koniecznie postawić na zainstalowanie w nim nowoczesnego oświetlenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here