Oprogramowanie ERP

Oprogramowanie ERP pozwala skutecznie zarządzać zasobami przedsiębiorstwa i optymalizować procesy, które w nim zachodzą. Głównym atutem jest zbudowanie jednej, obszernej, bazy danych, co ułatwia wprowadzanie zmian np. magazynowych, czy tworzenie obszernych raportów funkcjonowania firmy.

Oprogramowanie ERP – rola i wykorzystanie

ERP jest przeznaczone głównie dla dużych przedsiębiorstw, ponieważ mniejsze mogą nie potrzebować tak skomplikowanych rozwiązań, gdyż cena oprogramowania może sięgać nawet 300 tysięcy złotych.

Rolą oprogramowania jest optymalizacja procesów zachodzących w danej firmie. Oprogramowanie ERP wpływa na: obniżenie kosztów (pracowniczych oraz materiałowych), oszczędność czasu (skrócenie czasu analiz, przygotowania raportów, czy ewidencji), poprawę i kontrolę jakości (obsługa klienta, procesy produkcyjne), zwiększenie efektywności (badanie efektywności pracownika i procesów zachodzących w firmie), szybsze podejmowanie decyzji (jedna baza danych umożliwiająca dostęp do informacji z całego przedsiębiorstwa), bezpieczeństwo danych (osadzenie i odpowiednie szyfrowanie danych w przestrzeni cyfrowej).

Lista korzyści jest długa, a oprogramowanie jest tak naprawdę koniecznością dla każdej większej firmy, która nie chce zostać w tyle za konkurencją.

Wdrożenia oprogramowania ERP

Koszt oprogramowania, w zależności od charakterystyki i wielkości naszego przedsiębiorstwa, to wydatek od 100 do nawet 300 tysięcy złotych. Jest to dość duży wydatek, choć liczba korzyści jest długa, a istnieją też programy Unii Europejskiej, które udzielają dotacji mających pomóc firmom we wdrożeniu rozwiązań cyfrowych, takich jak ERP.

Po uzyskaniu środków musimy wykupić indywidualną licencję ERP dla naszej firmy. Po uzyskaniu licencji szacowane są dalsze koszty za wdrożenia oprogramowania, jest to tak zwana analiza przedwdrożeniowa. Kolejnym krokiem jest zbudowanie i wdrożenie infrastruktury. Oprogramowanie będzie się różnić w zależności od naszych wymagań, rodzaju działalności i innych czynników – jest dostosowywane indywidualnie. Po wdrożeniu infrastruktury przeprowadzane są testy działania całego systemu i jeśli wszystko działa poprawnie, to proces wdrożenia dobiega końca. Oprogramowanie wymaga jednak stałych aktualizacji, poprawek czy ulepszeń, więc pozostajemy tak naprawdę w stałym kontakcie z firmą dostarczającą tę usługę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here