Okna pasywne a zwykłe – czym się różnią

Oprócz zwykłej stolarki okiennej w sklepach można spotkać także stolarkę pasywną. Czym różnią się one pomiędzy sobą?

Pasywny dom jednorodzinny

Budownictwo pasywne jest dzisiaj coraz bardziej popularne. Pod tym właśnie terminem znajduje się standard, w którym kluczowe jest zminimalizowanie energii potrzebnej do eksploatacji budynku.

W standardzie pasywnym buduje się różnego rodzaju obiekty, w tym między innymi są to domy jednorodzinne. Domy tego rodzaju wyróżniają się znacznie niższymi kosztami utrzymania niż domy budowane tradycyjnymi technikami. Dzięki temu są również bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.

Aby dom jednorodzinny mógł być pasywny, musi posiadać odpowiedni projekt, a także musi być wykonany z użyciem materiałów o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Wśród nich znajdują się specjalne okna – są to okna pasywne, które różnią się swoją budową od zwykłych okien do domów.

Okno pasywne – czyli jakie?

W porównaniu ze zwykłym oknem okno pasywne posiada bardzo wysoką izolacyjność termiczną. Zgodnie z przepisami, jego współczynnik przenikania ciepła Uw musi wynosić poniżej 0,8 W/m2K.

Najczęściej wykorzystuje się okna PCV, okna drewniane, aluminiowe albo też okna drewniano-aluminiowe. Posiadają one znacznie głębsze ramy okienne. Mogą być też dodatkowo ocieplane pianką poliuretanową. Okna te wyposażone są w pakiety trzyszybowe. Pomiędzy szybami umieszcza się gazy szlachetne, na przykład krypton lub argon, które dodatkowo podnoszą izolacyjność konstrukcji.

Ponadto, okna pasywne mogą być pokrywane powłokami niskoemisyjnymi. Oznacza to, że szyba wpuszcza do wnętrza ciepło słońca i światło widzialne, natomiast nie dopuszcza do ucieczki ciepła z domu. Powłoki niskoemisyjne pozwalają zatem na zmniejszenie strat energii.

Czy warto inwestować w pasywne okna?

Ze względu na swoją specjalną konstrukcję okna pasywne są droższe od zwykłej stolarki okiennej. Z drugiej strony należy traktować je jako przyszłościową inwestycję. Takie okna pozwolą na obniżenie kosztów ogrzewania budynku.

Okna w technologii pasywnej przyniosą zatem najlepsze wyniki w domach pasywnych, a także w innych domach o dobrej termoizolacji. Wtedy oszczędności będą największe, a zakup szybko się zwróci!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here