Od czego zależy cena garnków żeliwnych

Garnki żeliwne są wygodne w użytkowaniu. Gwarantują równomierne, a zarazem szybkie rozprowadzenie ciepła. Jednocześnie zatrzymują energię na długi czas, dzięki czemu niema konieczności podgrzewania jedzenia np. podczas serwowania obiadu. Nie można również zapomnieć o nieprzeciętnej wytrzymałości oraz odporności na uszkodzenia. Wiele osób obawia się jednak wysokiej ceny opisywanych naczyń.

Jakość wykonania

Cena garnków żeliwnych zależy w dużej mierze od jakości wykonania. Wiadomym jest, że opisywane tworzywo jest dość ciężki. Współcześni producenci dążą do redukcji wagi, tak aby podnieść wygodę codziennej eksploatacji. Przekłada się to na nieco wyższy koszt zakupu.

Duże znaczenia ma również to, jaką obróbkę przeszło tworzywo. Garnki z surowego żeliwa są najczęściej sporo tańsze. Czasami jednak lepiej zapłacić nieco więcej, a mieć pewność, że naczynia niezawodnie posłużą przez długie lata. Przesadna oszczędność nie jest wskazana.

Emaliowana powierzchnia

Za nieemaliowane garnki żeliwne zapłacimy mniej, jednak ich zakres zastosowań jest nieco mniejszy. Zachodzi konieczność regularnej impregnacji powierzchni, gdyż w innym przypadku może dojść do rozwoju procesów korozyjnych. Ponadto, nieemaliowane wnętrze naczyń może pochłaniać zapachy. Stosowanie agresywnych detergentów nie jest dobrym pomysłem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że żywność będzie posiadać metaliczny lub chemiczny posmak.

Emaliowane garnki żeliwne sprawdzają się o wiele lepiej, pomimo tego, że są droższe. Nie musimy ich konserwować, a do ich czyszczenia stosuje się tradycyjne preparaty. W zdecydowanej większości przypadków możemy myć je w zmywarce. Nie pochłaniają zapachów, ani nie są podatne na rdzewienie.

Renoma producenta

Lepiej uważać na żeliwne garnki, które pochodzą z niesprawdzonych źródeł. Może okazać się, że materiał zastosowany do produkcji nie posiada niezbędnych certyfikatów jakości. Musimy mieć pewność, że tworzywo jest wolne od wszelkich związków powszechnie uznanych za toksyczne.

Za żeliwne garnki renomowanej marki należy zapłacić od kilkuset do kilku tysięcy złotych za sztukę. Jest to jednak inwestycja na lata, która niesie za sobą długofalowe korzyści. Nie musimy wymieniać wyposażenia kuchni co kilkanaście miesięcy.

Garnki żeliwne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here