Obróbka powierzchni i jej metody

Obróbka powierzchni różnych materiałów to skomplikowany proces technologiczny, którego głównym celem jest zmiana kształtu, wymiarów czy też właściwości fizycznych lub chemicznych zadanego detalu. Pod ogólnym pojęciem obróbki kryją się oczywiście różne metody jak mechaniczna obróbka skrawaniem, plastyczna czy też cieplna. Jedną z lepszych i najbardziej ekonomicznych metod obróbki pozostaje obróbka ścierna, w której narzędziem dokonującym procesu są ziarna lub kształtki ścierne. Taka obróbka powierzchni najczęściej jest wykorzystywana tam, gdzie potrzebne jest oczyszczenie i przygotowanie materiału do kolejnych procesów – nakładania powłoki lakierniczej czy galwanizacji. Niejako podstawową metodą obróbki ściernej jest obróbka powierzchni strumieniowo-ścierna, która polega na uderzaniu specjalnym strumieniem tzw. ścierniwa o powierzchnię, która ma zostać przygotowana do kolejnych działań. Taka obróbka powierzchni dominuje swoimi zaletami nad zwykłym szlifowaniem czy szczotkowaniem, bowiem dzięki niej możemy uzyskać najwyższych stopień czystości i odpowiednią chropowatość, a jednocześnie poniesiemy niskie koszty samej obróbki.

Obróbka powierzchni strumieniowo-ścierna jest powszechnie stosowaną metodą, wyjątkowo popularną w przemyśle odlewniczym, kolejowym czy konstrukcyjnym. Obróbce można poddawać całą rzeszę materiałów – od żeliwa, przez stal aż po szkło, ceramikę czy kamień. Ostatnimi czasy na popularności zyskuje również nieco inna metoda obrabiania powierzchni zwana wibrościerną. W tej metodzie w ruch wprawiana jest specjalne urządzenia, w którym umieszczono mieszankę płynów technologicznych i wody, a w niej zanurzono detale podlegające obróbce. To wszystko zaczyna wibrować i rotować a tarcie detali o tzw. kształtki dokonuje obróbki. Taka obróbka powierzchni doskonale sprawdza się przy masowych wyrobach o niewielkich rozmiarach, co oznacza, że idealnie sprawdza się chociażby w branży lotniczej!

Jakimi maszynami dokonywana jest obróbka powierzchni?

Doświadczone firmy, takie jak chociażby L.M. Zalewski w swojej ofercie posiadają sporo maszyn, które są w stanie dokonywać obróbki powierzchni w zależności od zadanego materiału jak i oczekiwanych rezultatów. Obróbka powierzchni dokonywana może być polerką bębnową, wygładzarką wibracyjną, czy też bębnem do gratowania. Wyróżnia się również korytowe i rynnowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here