Objawy niesprawności sprzęgła i ich znaczenie

0
877

Sprzęgło to jedna z tych części samochodowych, których awarie uniemożliwiają dalsze prowadzenie pojazdu. Dlatego też ważne jest, aby odpowiednio dbać o ten podzespół oraz w porę identyfikować wszelkie awarie. Wielu kierowców nie dostrzega sygnałów wysyłanych przez sprzęgło, gdy jest ono uszkodzone lub coś uniemożliwia jego właściwą pracę. Podpowiadamy zatem, jakie to sygnały oraz co mogą one oznaczać.

Sprzęgło nie działa prawidłowo – jak to dostrzec?

Uczciwie należy przyznać, że nie zawsze dostrzeżenie awarii sprzęgła jest proste. Zdarza się, że wysyła ono jedynie subtelne sygnały. Innym razem natomiast objawy mogą być niespecyficzne. Wiadomo wtedy, że pojawił się jakiś problem, jednak trudno określić czego dotyczy. Do najczęstszych objawów niewłaściwego działania sprzęgła należą:

  • przyleganie pedału sprzęgła do podłoża mimo zdjęcia z niego nogi
  • ciężkie przerzucanie biegów
  • sygnały dźwiękowe

Każdy z powyższych objawów może oznaczać awarię sprzęgła. Należy jednak zaznaczyć, że przeważnie nie od razu dochodzi do całkowitego uszkodzenia tej części samochodowej. Awaria postępuje stopniowo, przez co na początku objawy są bardzo subtelne. Kierowca może zatem nawet nie zauważyć, że pedał sprzęgła nie odskakuje tak szybko, jak powinien. Podobnie jest z przerzucaniem biegów – opór stawiany przez skrzynię biegów nie od razu jest tak silny, że kierowca bez trudu go dostrzega. Jeżeli chodzi o sygnały dźwiękowe, tutaj również nie jest łatwo zauważyć, że dzieje się coś złego. Dlatego też należy być bardzo uważnym i wsłuchiwać się w każdy nienaturalny dźwięk wydawany przez samochód. Warto być również wyczulonym na płynność działania pedału sprzęgła oraz dźwigni skrzyni biegów. Więcej informacji na temat sygnałów niesprawności sprzęgła znaleźć można między innymi na stronie www.ucando.pl/blog/.

Co oznaczają sygnały wysyłane przez sprzęgło?

Jeżeli sprzęgło wysyła sygnały, że nie jest w stanie pracować w pełni sprawnie, może to oznaczać wiele rzeczy. Bardzo często problem tkwi w tym, iż sprzęgło nie jest odpowiednio wyregulowane. Regulacja nie jest trudna i polega głównie na naciągnięciu linki. Ponadto, często problemem jest zapowietrzenie płynu hamulcowego, niezbędnego dla poprawnej pracy sprzęgła. Tak naprawdę w nielicznych przypadkach niesprawne działanie sprzęgła oznacza poważną awarię, która wymaga wymiany tego podzespołu. Jednak kiedy jest to już konieczne, warto wybrać najwyższej jakości element, który posłuży przez wiele lat. Dobre sprzęgła od uznanych producentów znaleźć można na przykład w sklepie internetowym Ucando.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here