Normalne czy się bać

Dosyć często zdarza się, ze gdy kobieta jest akurat w okresie prężnie rozwijającej się kariery i ma wreszcie dla siebie czas po usamodzielnieniu się dzieci, nagle zaczyna źle się czuć psychicznie i fizycznie. Szuka problemów u psychoterapeuty, obawiając się wypalenia zawodowego lub depresji, albo spędza jej sen z powiek obawa przed straszną chorobą, choćby nowotworem. Często czując się ciągle atrakcyjną fizycznie nie dopuszcza myśli, że może to być menopauza, czyli przekwitanie.
Warto więc wiedzieć, jakie są objawy menopauzy, by we współpracy z lekarzem jak najmniej dotkliwie przetrwać ten okres.
W czasie menopauzy spada proces produkcji estrogenu przez jajniki. Jego deficyt powoduje wiele charakterystycznych objawów. Z reguły jest to ustanie owulacji i brak miesiączkowania, ale nie u wszystkich kobiet jest tak samo. U niektórych na początku przekwitania miesiączki mogą być częstsze, bardziej obfite albo przeciwnie- nieregularne i skąpe. Są jednak symptomy bardzo charakterystyczne właściwe okresowi menopauzy. Należą do nich przede wszystkim nagłe uderzenia gorąca i nasilone pocenie się, zwłaszcza nocą.. Bardzo często kobiety odczuwają wzmożoną nerwowość, niepokój, a nawet kołatanie serca. Skarżą się na zaburzenia snu i bóle głowy. Część kobiet odczuwa bardzo przykre objawy związane z suchością pochwy i nawracającymi stanami zapalnymi cewki moczowej i okolic intymnych. Zdarza się, ze osłabione mięśnie sprzyjają nietrzymaniu moczu.
Wszystkie te dolegliwości powodują ciągły dyskomfort psychiczny i fizyczny. Kobiety wycofują się z życia społecznego i towarzyskiego, obawiając się kompromitacji. Często obniżone libido prowadzi do braku ochoty na seks, a jednocześnie kobieta pragnie bliskości, czułości i zrozumienia. Bardzo ważne jest więc, by oboje z partnerem zdawali sobie sprawę z procesów i zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety, aby zapobiec rozluźnieniu więzi rodzinnych i małżeńskich.
Nie da się przecenić roli lekarza ginekologa w tym okresie. Przede wszystkim można ustalić poziom hormonów i ewentualnie rozważyć przyjmowanie przez jakiś czas leków, wdrażając tzw hormonalną terapię zastępczą. Trzeba jednak pamiętać o efektach ubocznych i decyzja w każdym przypadku musi być poprzedzona licznymi badaniami. Istnieje wiele preparatów przeciwdziałających suchości pochwy i zapaleniom pęcherza moczowego i warto je stosować.
Obecnie coraz częściej lekarze zalecają stosowanie diety wzbogaconej naturalnymi surowcami bogatymi w fitohormony, które są łatwo przyswajalne i nie powodują efektów ubocznych. Są to przede wszystkim nasiona lnu, działające dodatkowo w kierunku zapobiegania miażdżycy i osteoporozy. Są one bogate w antyoksydanty i spowalniają procesy starzenia.
Należy tez pamiętać o prowadzeniu aktywnego stylu życia, ograniczaniu używek i stosowaniu odpowiedniej diety. Bardzo ważne jest pamiętanie o odpoczynku. Warto starać się spędzać wesoło czas z przyjaciółmi, rozwijać swoje pasje- wpłynie to na poczucie własnej wartości i pozwoli łagodniej przetrwać ten trudny czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here