birma

Położona nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim Birma, cieszy się rosnącym zainteresowaniem turystów. Przybywający tu z całego świata goście, cenią wspaniałe zabytki, dziką przyrodę oraz życzliwość i gościnność mieszkańców. Duże zainteresowanie tym niezwykłym azjatyckim krajem nastąpiło po zmianie sytuacji politycznej w państwie. Rdzenni mieszkańcy Birmy nazywają go Myanma, oznaczającym ,,Kraj silnych jeźdźców’’. Używana przez nas nazwa Birma, pochodzi z czasów, gdy tereny te uznane byłby za jedną z angielskich kolonii. Jednym ze znaków rozpoznawalnych Birmy są fotografie przedstawiające charakterystycznie wiosłujących rybaków znad jeziora Inle.

Pagan – miasto słynące z buddyjskich pagód

Miasto Pagan wzbudza ogromne zainteresowanie turystów. W dużej mierze dzieje sie tak za sprawą setek strzelistych pagód wyłaniających się pośród zielonych wzgórz. Pagan to starożytne miasto położone w Prowincji Mandalaj od XI do XIII wieku było stolicą Pierwszego Imperium Birmańskiego. Na tym rozległym, gdyż liczącym blisko czterdzieści kilometrów kwadratowych obszarze, do dzisiaj wznosi się ponad dwa tysiące stup i świątyń, których budowę rozpoczęto w IX wieku. Na miejscu wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z opieki miejscowego  przewodnika, bądź wynająć jeden z elektronicznych rowerów i samodzielnie zwiedzać wybrane punkty. Buddyjskie stupy najbardziej efektownie wyglądają o wschodzie oraz  o zachodzie słońca. Uważni obserwatorzy z pewnością docenią bogate zdobienia i freski, które do dzisiaj znajdują się na fasadach wielu z nich.

Największą świątynią znajdującą sie w mieście jest mierząca sześćdziesiąt jeden metrów Thatbyinnyu Temple.  W przeszłości nawiedzające ten obszar trzęsienia  ziemi, dotkliwie zniszczyły tę imponujących rozmiarów budowlę. Na szczęście dziś, dzięki licznym dotacją została odnowiona oraz udostępniona turystom. Największą pagodą jest natomiast Dhammayazika, którą wzniesiono w XII wieku za panowania króla Narapatisithu. Posiada okrągły kształt oraz terakotowe płytki ilustrujące sceny z Jataki. Aby zobaczyć wszystkie atrakcje oferowane przez to jedyne w swoim rodzaju miasto warto wybrać jedną z Birma wycieczki objazdowe.

Rangun – największe miasto Birmy

Szacuje się, iż Rnagun zamieszkiwane jest obecnie przez prawie pięć milionów osób. Każdy z przybyłych do miasta gości, powinien skierować się w stronę Pagody Botahtaung nad rzeką Yangon. Następnie warto odwiedzić uznawaną za jedną z najbardziej zachwycających świątyń w mieście – Shwedagon Pagoda. Zarówno w jej wnętrzu, jak i wokół niej znajduje się wiele posągów buddy, złotych zdobień oraz złotych stup. Według miejscowych podań,  świątynia została wzniesiona aż 2500 lat temu i obecnie stanowi jeden  z trzech najświętszych obiektów sakralnych w kraju. Swój obecny kształt Shwedagon Pagoda zawdzięcza licznym przebudowom. Wartym zobaczenia jest również Wielki Budda, który mierzy aż 72 metry.

Tajemnice skrywane od lat w Pegu

Pegu to kolejne spośród zachwycających miast znajdujących się w Birmie. Oddalone zaledwie 80 kilometrów od Ranguru jest czwartym co do wielkości miastem w kraju. To tutaj można zobaczyć złuszczarnie ryżu, tartaki oraz zakłady włókiennicze, które generują PKB. Nazwa miasta pochodzi od słowa bagow oznaczającego ,,piękno’’.

Pegu  zostało założone w VI lub IX wieku. Nieliczne spośród zachowanych źródeł nie podają jednoznacznej daty. Pod koniec XI wieku Pegu dostało się pod panowanie birmańskiego Imperium Paganu (pierwsze królestwo łączące regiony, z których narodziła się Birma).

Mount Popa i zastygła lawa

Mount Popa to wspaniały wygasły wulkan mieszczący się w centralnej części Birmy. Na południowy zachód od szczytu znajduje się dawny komin wulkaniczny, którego wysokość została oszacowana na ponad siedemset metrów. Ciekawostką jest, iż na jego szczycie wzniesiono przepiękny klasztor buddyjski. Według legend górę tę zamieszkuje trzydzieści siedem bóstw. Podczas każdej pełni księżyca u jego stup gromadzą sie setki wiernych. Aby dostać się do klasztoru chętni muszą pokonać na boso 777 kamiennych stopni. W miejscowym dialekcie wyraz ,,popa’’ oznacza ,,kwiat’’. Z tego też względu przed wejściem na szlak, gromadzi się wielu sprzedawców oferujących lokalne kwiaty zamknięte w szklanych butelkach.

Złota skała jako jeden z symboli Birmy

Złota skała znana jest każdemu Birmańczykowi. Każdego roku do złotej stupy pielgrzymują setki tysięcy wiernych. Choć widoczna jest z odległości wielu kilometrów, dotarcie do niej wymaga cierpliwości i wytrzymałości. Góry w Birmie, otaczające obiekt porośnięte są krzewami, które doskonale korespondują ze złotym zwieńczeniem wzgórza. Termin pagoda Kyaikktiyo w wolnym tłumaczeniu oznacza pagodę na głowie pustelnika.

Birma stosunkowo niedawno otworzyła się na świat. Z tego względu przybywający tutaj turyści w ramach wycieczek, nierzadko eksplorują dziewiczy teren. Mieszkańcy kraju tak naprawdę dopiero uczą się turystyki i organizują infrastrukturę, która pomoże ukazać ich kraj w korzystnym świetle. nie jest to trudne, gdyż Birma na każdym kroku zachwyca swoją różnorodnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here