łączenie kuchni z salonem

Ujednolicenie pomieszczeń odbywa się najczęściej w celu powiększenia przestrzeni: dzięki czemu mieszkanie wydaje się wygodniejsze, przestronniejsze i nowocześniejsze. Aby jednak nie odczuwać dyskomfortu po remoncie, ważne jest, aby uniknąć głównych błędów przy łączeniu kuchni i salonu. W tym artykule projektant wnętrz przedstawi je bardziej szczegółowo.

Nielegalna przebudowa

Przed wyburzeniem ścian ważne jest, aby sprawdzić czy ściany, które chcemy usunąć nie są ścianami nośnymi. Naruszenie konstrukcji nośnej grozi nie tylko karami w przypadku kontroli, ale także niebezpieczeństwem katastrofy budowlanej.

Aby usunąć ścianę pomiędzy kuchnią a salonem upewnij się, że jest to ściana działowa oraz sprawdź czy nie jest wymagane zgłoszenie chęci jej wyburzenia.

Brak ergonomii

Zanim przystąpisz do wyburzania ścian i łączenia kuchni z salonem, zastanów się nad ergonomią. Aby po przebudowie kuchnia była funkcjonalna należy zastanowić się nad najlepszym układem kuchni. Możesz wybrać kuchnię w kształcie litery L, U, dwóch ciągów roboczych lub np. kuchnię z wyspą.

Równie ważne jest przemyślenie projektu jadalni – ze stołem i krzesłami lub blatem barowym. Warto zadbać również o funkcjonalność salonu: czy połączy on funkcję sypialni, kina domowego a może gabinetu? Brak projektu jest jednym z głównych błędów podczas łączenia tych pomieszczeń.

Nieprawidłowe zagospodarowanie przestrzenne

Dzieląc przestrzeń, kieruj się wymiarami wnętrza. W przypadku małej kuchni i salonu użyj subtelnego podziału na strefy, na przykład za pomocą oświetlenia. Umieść strefę jadalną pośrodku lub ustaw sofę tyłem do strefy gotowania.

W przypadku przestronnych pomieszczeń odpowiednia będzie inna taktyka: oprócz wymienionych technik, między kuchnią a salonem można zbudować ruchomą lub stałą przegrodę ze szkła, metalu lub drewna, ustawić blat barowy lub wyspę w kuchni.

Niewłaściwy dobór materiałów

Projektując pokój, zwróć szczególną uwagę na materiały wykończeniowe. Głównym kryterium w kuchni, które powinniśmy wziąć pod uwagę jest praktyczność. Do zabezpieczenia ścian kuchni nadają się materiały odporne na ścieranie – płytki ceramiczne czy szkło.

W miejscu, w którym dużo się gotuje, ważne jest, aby ściany były łatwe do czyszczenia i nie ulegały zniszczeniu pod wpływem wilgoci i wysokich temperatur. W projektowaniu salonu nie ma tak surowych wymagań, na ścianach mogą znajdować się tapety, ale pożądane jest, aby tapicerka sofy i zasłon nie wymagała specjalnej pielęgnacji.

Na podłodze w kuchni najbardziej praktycznym materiałem są płytki ceramiczne i gres. Aby wizualnie powiększyć przestrzeń, w kuchni i salonie ułóż tą samą posadzkę np. panele laminowane.

Źle zaprojektowane oświetlenie

Jednym z głównych błędów przebudowy jest słabe oświetlenie, składające się z pary żyrandoli. W kuchni ważne jest, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie tak potrzebne przy wykonywaniu prac kuchennych.

W jadalni – nad stołem lub barem – należy umieścić jedną lub więcej lamp wiszących. W strefie salonu konieczne jest stworzenie wielopoziomowego i strefowego oświetlenia – oprócz oprawy sufitowej warto postawić lampę podłogową i kinkiety ścienne.

Rolety, żaluzje i zasłony, w zależności od potrzeb, pozwolą dostosować stopień nasłonecznienia.

Może Cię też zainteresować artykuł oświetlenie salonu.

Niewystarczająca wentylacja

Obecność okapu, o którym nie należy zapominać urządzając kuchnię-salon, zapewni Ci ochronę przed zapachami kuchennymi. Jeśli zaniedbamy kwestię odpowiedniego doprowadzenia rury do okapu, wówczas aromaty smażonego mięsa i ryb zostaną wchłonięte przez tekstylia, a im więcej będzie ich w salonie, tym częściej będziesz musiał prać koce, poszewki i zasłony.

Pamiętaj, aby sprawdzić system wentylacji i odpowiednio wywietrzyć pomieszczenie, aby salon był czysty i świeży.

Niedopasowanie stylu

Pomimo tego, że oba pokoje pełnią różne funkcje, warto je urządzić w tym samym stylu. Radzimy wybrać preferowany styl wnętrz z wyprzedzeniem, aby w rezultacie uzyskać spójny, kompletny projekt, a nie zestaw różnych mebli i elementów wystroju. Dekoracja obu stref powinna również pokrywać się z wybranym stylem i preferowaną kolorystyką.

Jeśli priorytetem jest funkcjonalność (łatwe czyszczenie, meble dopasowane do Twoich potrzeb), wybierz nowoczesny styl.

Jeśli chcesz postawić na dekoracyjność i szlachetne materiały, postaw na klasykę.

Kuchnia połączona z salonem w małym mieszkaniu to czasami jedyny sposób na stworzenie wolnej i ergonomicznej przestrzeni. Aby przekształcić pomieszczenie w funkcjonalną przestrzeń, ważne jest uwzględnienie wielu aspektów i uniknięcie irytujących błędów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here