Sandały są wyjątkowym typem obuwia na obcasie. W przypadku zakupu, warto zwrócić uwagę nie tylko na to, jak but wygląda i jak czuje się w nim stopa. Jak kupować sandały, by służyły nam dłużej niż przez jeden sezon i dawały naszej stopie maksymalny komfort?
Skąd się wzięły sandały?
Są one pierwszym typem obuwia, jakie nosili ludzie. Pierwotnie sandały oznaczały wyłącznie obuwie na podeszwie, które trzymało się na stopie dzięki rzemieniom. Jak w przypadku historii każdego rodzaju odzieży i tu szybko okazało się, że im bardziej nietypowe sandały, z większą ilością zdobień, tym wyższy status społeczny właściciela. Patrząc na pozostałości starożytnego Egiptu, wyraźnie widać różnicę między sandałami noszonymi przez przedstawicieli monarchii, a tymi, jakie nosili niewolnicy. Już wtedy zdobienia miały na celu podkreślenie pozycji.
Sandały towarzyszyły ludziom przez wieki i zasadniczo w ciągu tego czasu zmieniał się ich kształt, ale właściwości już znacznie mniej. Od początku ceniona była wygoda i wytrzymałość. Trzeba pamiętać, że dla mieszkańców znacznej części świata to właśnie sandały były jedynym obuwiem, jakie posiadali w życiu. Często wśród przedstawicieli najbiedniejszych klas społecznych noszono przez całe życie tylko dwie pary tego rodzaju obuwia (jedne w okresie dziecięcym i jedne przez całe dorosłe życie). Dziś nie wyobrażamy sobie mieć jednej pary butów, a i samych sandałów mamy kilka par.
Dopasuj rozmiar sandałów lepiej niż jakichkolwiek innych butów
Niezależnie od tego, czy kupujemy sandały na szpilce, płaskie czy takie na słupku – zawsze kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór rozmiaru. Dlaczego właśnie w przypadku sandałów to takie ważne? Otóż nosimy je zwykle latem w trakcie dnia. Z uwagi na wysoką temperaturę, obwód naszej stopy może nieznacznie się zmieniać. Opuchnięcie w ciągu dnia schodzi, kiedy temperatura zaczyna wieczorem spadać, a to znaczy, że rozmiar sandała powinien być dobrany w taki sposób, by dać stopie możliwość swobodnego ruchu. Paski w sandałach nie powinny zbyt mocno uciskać stóp, bo może to spowodować problemy z krążeniem, co może skutkować pojawieniem się poważniejszych niewydolności krążeniowych. Ale nie martwcie się, że kupując w internecie macie ograniczone możliwości sprawdzenia rozmiaru. W końcu, jeśli po zamówieniu okaże się, że określony rodzaj sandała jest za mały lub zbyt luźno trzyma stopę, zawsze możemy dokonać wymiany. Zwykle sklepy internetowe są na taką ewentualność przygotowane i nie robią problemów kupującym w przypadku wymiany rozmiaru.
Stabilność a wysokość
Sandał na szpilce to nieco inny rodzaj buta niż czółenka. W przypadku sandałów nie tak łatwo o stabilność, więc jeśli nie czujemy się do końca pewnie w butach na wysokim obcasie, powinniśmy z odpowiednim dystansem dobierać wysokość obcasa w sandałach, zwłaszcza jeśli wybieramy cienką szpilkę lub nietypowo wyciętą platformę.