Jaki kupić ekspres

Nie od dziś wiadomo, że dobrze rozpoczęty dzień, to dzień rozpoczęty wyśmienitą kawą. Przeprowadzane przez naukowców z całego świata badania, jasno dowodzą o jej dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie. Dobra kawa, wypijana w umiarkowanych ilościach, sprawia, że nasz organizm wzbogaca się o wyjątkowe składniki. Mocne espresso wypite o poranku, pozwala nadchodzący dzień przeżyć na najwyższych obrotach.

Oczywiście pijąc kawę, można się ograniczyć do tak zwanej kawy po turecku, czyli zwykłej mielonej kawy zalanej wrzątkiem. Można też wypić zwykłą kawę rozpuszczalną, ale to nie gwarantuje nam doznań smakowych. Dopiero zastosowanie ekspresów do kawy pozwoli „wydusić” zaklęty w jej ziarnach aromat.

To jaki expres do kawy kupimy, zależy od ilości środków, jakie chcemy na to przeznaczyć, bo wybór jest ogromny. Nie tylko mnogość producentów może nas zaskoczyć, ale też ilość rodzajów ekspresów.

Przyjrzyjmy się im. Najprostsze ekspresy do kawy, to tak zwane ekspresy przelewowe. Ich sposób działania jest prosty – zmieloną kawę ubijamy w specjalnej kolbie, przez którą następnie przechodzi woda pod ciśnieniem i nasza kawa kapie nam do dzbanka. Część dostępnych tu modeli posiada pod dzbankiem podgrzewaną podstawkę, która zapewnia przez długie godziny gorącą kawę. Jednak zbyt małe ciśnienie sprawia, że uzyskany napar, daleki jest od tego idealnego.

Innym rodzajem są ekspresy na kapsułki. W tym przypadku, kupując taki ekspres, musimy liczyć się z koniecznością zaopatrywania się w kapsułki. Zasada działania zbliżona jest do działania ekspresu przelewowego, z tą różnicą, że zamiast ubijania mielonej kawy w kolbie, umieszczamy kapsułkę z wybranym rodzajem kawy w specjalnym „gnieździe”, i adekwatnie do rodzaju kawy jaki chcemy otrzymać, wybieramy odpowiedni przycisk. W ten sposób można uzyskać już różne rodzaje kawy, gdyż przyciskami regulujemy ciśnienie oraz ilość wody. W tym przypadku już nie ma dzbanuszka, a kawa jest robiona bezpośrednio do filiżanek.

Najbardziej zaawansowane technicznie, ale też gwarantujące najwyższą jakość smaku kawy, są ekspresy w pełni automatyczne, wysokociśnieniowe. Wyposażone są one w zasobniki na ziarna kawy, która na bieżąco jest mielona. Droższe modele posiadają młynki o ceramicznych żarnach, które mają dodatkowy wpływ na jakość otrzymanej kawy. Każdy z tych ekspresów posiada już duży wybór dostępnych do wykonania kaw. Są tu i małe espresso, i czarna z mlekiem, cappuccino, czy też latte. Wykonując każdą z nich poprzez zalewanie wodą pod bardzo wysokim ciemnieniem, wydobywamy doskonały aromat świeżo mielonej kawy. W zależności od modeli kupić możemy ekspres z wbudowanych pojemnikiem na mleko, który po zrobieniu kawy, można szczelnie zamknięty odstawić do lodówki. Możemy kupić modele, które wyposażone tylko w wężyki zasysają mleko i spienione dodają do naszej kawy. Wszystko to sprawia, że wypita na przywitanie dnia kawa pozwoli nam go przeżyć w wyjątkowy sposób.
To jaki expres do kawy kupimy zależy od naszej zasobności, od naszych potrzeb i zamiłowania do czarnego napoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here