Jaki basen ogrodowy wybrać?

Wielu posiadaczy przydomowych ogrodów decyduje się na wybudowanie lub zakup basenu. Tego rodzaju konstrukcja stanowi bowiem ogromną atrakcję podczas spotkań ze znajomymi, a także jest znakomitym miejscem do spędzania wolnego czasu z rodziną w upalne, letnie dni. Aby jednak wybrać właściwy model, należy najpierw zapoznać się z kilkoma istotnymi faktami oraz informacjami na temat dostępnych rozwiązań. W dalszej części tego artykułu zostaną opisane najpopularniejsze rodzaje basenów ogrodowych. 

Konstrukcje stacjonarne i przenośne – charakterystyka

Dla osób pragnących posiadać własny basen istnieją dwie możliwości – budowa basenu ogrodowego stacjonarnego, którą opisano na https://osrodek-wiedzy.eu/budowa-basenu-ogrodowego/ lub zakup wersji mobilnej. Te pierwsze konstrukcje są wykonywane najczęściej z betonu, żelbetonu lub płyt polipropylenowych. Ich zaletą jest duża wytrzymałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV, a także możliwość pozostawienia wody na zimę. Wadą jest natomiast wysoka cena i konieczność dokupienia akcesoriów, takich jak pompa filtrująca, skimmer czy generator chloru. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup gotowych konstrukcji. Wyróżniamy następujące rodzaje tego typu basenów:

Dmuchane – tanie, niezbyt trwałe i niewielkie (maksymalnie dla dwóch, trzech osób). Ich rozłożenie zajmuje dosłownie chwilę, co z pewnością jest niezwykle wygodne. Z drugiej jednak strony łatwo je uszkodzić i dlatego służą zazwyczaj nie więcej niż sezon. Nadają się przede wszystkim dla małych dzieci. 

Rozporowe – bardziej wytrzymałe od dmuchanych i pojemniejsze (możliwość swobodnego pływania, a nawet nurkowania). Działają w taki sposób, że nalewana do środka woda wywiera duże ciśnienie hydrostatyczne na ścianki, nadając im pożądaną sztywność i kształt (przeważnie okrągły). Ich rozłożenie trwa nie więcej niż pół godziny. Ich rodzaje są przedstawione na Portal Osrodek-Wiedzy.eu

Stelażowe – największe i zdecydowanie najbardziej wytrzymałe, ale jednocześnie najdroższe (od kilkuset do kilku tysięcy złotych). Ze względu na solidną, metalową konstrukcję (stelaż i dodatkowe wypełnienie PCV) można się nimi cieszyć kilkanaście lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here