Jak powinien wyglądać rzetelny kurs języka niemieckiego

Nauka języka niemieckiego to – zwłaszcza dla Polaków – dość trudny i wymagający proces. Język ten brzmi zupełnie inaczej aniżeli nasz, toteż postawienie na odpowiedni akcent jest w tym przypadku bardzo trudne. Dlatego warto postawić jedynie na profesjonalne kursy języka niemieckiego, które pozwolą uzyskać bardzo wysokie kompetencje w tym zakresie.

Naturalny rozmówca to podstawa

Najlepiej, jeśli kurs języka niemieckiego jest od początku realizowany przez native speakera. Jest to osoba, dla której porozumiewanie się w języku niemieckim jest czymś naturalnym. Dzięki niej łatwiej nauczyć się tak charakterystycznych dla tego języka zwrotów, idiomów i sposobów wymowy. W ten sposób można się nauczyć typowego języka ulicy.

Wielu organizatorów kursów popełnia ciągle ten sam błąd: jest nim „kultowe” podejście do niemieckiego języka literackiego. Nawiasem mówiąc, tendencję tą widać już w szkołach, a nawet na studiach. A szkoda, bo w ten sposób uczy się języka w swej najbardziej niepraktycznej formie!

Metoda „radź sobie sam”…

Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na te kursy języka niemieckiego, w których szczególny nacisk kładzie się na metodę „radź sobie sam”. Oczywiście wymaga ona nauki pewnych podstaw i jest przeznaczona raczej dla bardziej zaawansowanych słuchaczy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z niej na początkowych etapach nauki.

Na czym ona polega? Zazwyczaj na odsłuchiwaniu niemieckojęzycznej muzyki, a także na słuchaniu tamtejszych, naturalnie mówiących lektorów. Szczególnym wyzwaniem jest oczywiście muzyka, gdyż niemieckojęzyczny śpiew ma raczej dość modulowaną i trudną w zrozumieniu (dla typowego Polaka) formę.

Jak najwięcej materiałów i do domu!

Jeśli kurs języka niemieckiego ma przynieść określone efekty, to musi być on realizowany w domu i w oparciu o dostarczone użytkownikom materiały. Co więcej, warto też postawić na ocenianie umiejętności poszczególnych osób, gdyż dzięki temu stymuluje się je do pracy w domu.

Podsumowując, profesjonalny kurs języka niemieckiego to przede wszystkim inwestycja w nowoczesne metody nauczania. Nie jest bowiem tajemnicą, że większość szkół stawia przede wszystkim na sposób nauki wymowy, a dopiero potem na naukę języka pisanego lub słuchanego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here