Jak odliczyć VAT od firmowego samochodu osobowego

Wykorzystywanie samochodów osobowych w firmach jest sprawą powszechną. Dlatego warto wiedzieć w jaki sposób rozliczyć VAT od samochodów osobowych w firmie. Rozliczając VAT w przypadku samochodów osobowych w firmie można to zrobić częściowo lub całkowicie.

Częściowo odliczyć VAT można, gdy prywatny samochód używa się również do celów służbowych. W takim przypadku można odliczyć VAT w połowie. Częściowe odliczenie podatku VAT możliwe jest również dla samochodów osobowych w majątku firmy, kiedy podatnik nie chce lub nie może spełnić wszystkich wymogów, by mógł skorzystać z pełnego odliczenia podatku VAT. Część podatku VAT, która nie zostanie odliczona powiększy koszty uzyskania przychodu.

Możliwe jest również całkowite odliczenie podatku VAT od samochodów osobowych w firmie. Jeśli w firmie używa się samochodów firmowych wyłącznie w celach służbowych pełne odliczenie podatku VAT jest jak najbardziej możliwe. Aby takie całkowite odliczenie podatku VAT mogło być możliwe należy jednak spełnić kila wymogów. Należy sporządzić odpowiedni regulamin, który będzie regulował kwestię związane z użytkowaniem samochodów osobowych i z którym zapoznany zostanie każdy pracownik.

Kolejną kwestią, która pozwoli na pełne odliczenie podatku VAT to założenie oraz prowadzenie kilometrówki. Ostatnią już wymaganą czynnością do pełnego odliczenia podatku VAT jest zgłoszenie samochodu osobowego do urzędu skarbowego na odpowiednim druku. Takie pełne prawo jest wyłącznie dostępne także tylko w przypadku samochodów osobowych, które przeznaczone zostały do sprzedaży, ale tylko w przypadku, gdy taka sprzedaż jest przedmiotem działalności gospodarczej. Także sprzedaży, jeśli samochód osobowy został wytworzony przez podatnika, jak również w przypadku oddania samochodu osobowego do odpłatnego użytkowania, które może nastąpić na podstawie umowy dzierżawy, leasingu, najmu, a także możne być to umowa, która ma podobny charakter do umów poprzednich. Te wszystkie zasady mają zastosowanie w przypadku, gdy te czynności będą stanowiły działalność prowadzoną przez podatnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here