Garnitur w wersji formalnej

Garnitur to ubranie męskie o charakterze formalnym, które nosi się przede wszystkim na specjalne okazje biznesowe i okolicznościowe. Ekspert ze sklepu Elegancki Pan podpowiada, jak nosić garnitur w wersji formalnej, odpowiedniej np. na wesele, ważne zebranie biznesowe czy wystąpienie publiczne.

Kolor ma znaczenie  

Choć prawie każdy garnitur jest elegancki, to nie każdy poleca się na wyjątkowo formalne okazje. W bardzo oficjalnych okolicznościach nie wypada pojawiać się w garniturach wzorzystych (np. w kwiaty czy pasy), a także np. czerwonych, kobaltowych czy jasnoszarych. Na wyjątkowo ważne spotkania i uroczystości rekomenduje się przede wszystkim matowe garnitury w odcieniach granatu i ciemnego grafitu. Na własny ślub lub istotną uroczystość rozpoczynającą się późnym wieczorem, można założyć też uważany za najbardziej elegancki garnitur w kolorze czarnym. Garnitur w wersji formalnej powinno się łączyć z bezwzględnie białą, odpowiedniego typu koszulą.

Buty z klasą

Nie wszyscy mężczyźni wiedzą, że do garnituru pasuje jedynie określone obuwie formalne. Zgodnie z tradycyjnymi zasadami, najbardziej eleganckimi butami, które powinno nosić się tylko na wyjątkowo ważne okazje, są lotniki, czyli klasyczne buty wykonane z jednego kawałka skóry łączonego na pięcie, bez przeszyć i ozdób. Czarne lotniki są odpowiednie dla Pana młodego (na ślub i wesele), laureata nagrody (na uroczystość jej wręczenia), czy też prowadzącego (na dużą konferencję lub ważne spotkanie biznesowe). Na drugim miejscu w piramidzie formalności butów stoją oksfrodry i monki – są to buty odpowiednie na pozostałe oficjalne okazje, takie jak śluby, komunie czy rocznice.

Koszula, krawat, poszetka

Garnitur w wersji ultra formalnej powinno się łączyć z elegancką, bezwzględnie białą koszulą – najlepiej wybrać klasyczny model z kołnierzykiem typu kent. Do białej koszuli na wyjątkowo ważną okazję należy dobrać krawat lub muszkę. Warto też wybrać odpowiednio dopasowane do krawata lub muchy jedwabne poszetki – wskazówek dotyczących ich doboru udziela na stronie Elegancki Pan ekspert sklepu. Podkreśla on też, że koszula w wersji formalnej powinna być nie tylko uzupełniona krawatem i poszetką, ale również dokładnie uprasowana, wciągnięta w spodnie i zapięta na ostatni guzik, dlatego niezwykle ważne jest dobranie sobie takiego modelu, który będzie komfortowy w użytkowaniu.

Garnitur w wersji formalnej powinien mieć kolor ciemnogranatowy lub ciemnoszary – na wyjątkowo uroczystą okazję można założyć również taki w kolorze czarnym. Do garnituru tego typu najlepiej pasują czarne, skórzane lotniki, które można zastąpić też czarnymi oksfordami lub monkami. Oficjalny garnitur powinno się połączyć z białą, pozbawioną wzorów, wyposażoną w klasyczny kołnierzyk kent oraz uzupełnioną o krawat lub muszkę i poszetkę koszulę. Komplet złożony z wymienionych elementów nadaje się na najbardziej oficjalne wydarzenia i wyjątkowo formalne okazje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here