E-szkolenia czy szkolenia na żywo

Wielu przedsiębiorców prędzej czy później staje przed wyborem szkolenia dla swoich pracowników. Jeśli zależy Ci na ich rozwoju i tym samym rozwoju Twojej firmy, nie możesz zaniedbać tego aspektu. Jednak która opcja będzie najlepsza? Która przyniesie najwięcej korzyści? Sprawdźmy to!

Szkolenia tradycyjne

To nadal najpopularniejsza forma szkoleń, wybierana przez wiele firm. Wymaga ona zgromadzenia pracowników w jednym miejscu, być może podzielenia ich na grupy i wyznaczenia terminów dla każdej z nich. We wskazane miejsce przyjeżdża osoba prowadząca, która przybliża zespołowi dane zagadnienie. To, jak jej pójdzie i ile wiedzy przekaże często zależy od zachowania pracowników, ich komunikatywności oraz otwartości, ale nie tylko. Nie będziemy zagłębiać się tu w kompetencje osób prowadzących szkolenia. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że każdy może mieć gorszy dzień i nie zdąży przekazać wszystkich wiadomości.

Zdarza się również, że nie wszyscy pracownicy mogą lub chcą brać udział w stacjonarnych szkoleniach. Powodów może być wiele: problem z dotarciem do miejsca docelowego, choroba lub prowadzenie ważnego projektu, który pochłania całą energię, a przecież terminy gonią.

Wśród zalet rozwiązania należy wskazać na kontakt i interakcję. Pracownik zawsze może dopytać prowadzącego szkolenie i poprosić go o sprecyzowanie danego zagadnienia.

Szkolenia online

E learning to nowoczesna forma przeprowadzania szkoleń. Dostępna jest dla wszystkich firm już od dawna, jednak dopiero pandemia i praca na home office ukazała jej niepodważalne zalety. Zalicza się do nich przede wszystkim ogromna swoboda w planowaniu. Szkolenie takie udostępniane jest pracownikom na platformie. Muszą odbyć je w określonym czasie. Najczęściej mają na to od dwóch tygodni do nawet miesiąca. Mogą więc zaplanować sobie dogodny moment, w którym zajmą się nauką. Kolejnym ważnym aspektem jest to, że e learning można w każdej chwili przerwać i wrócić do niego np. kolejnego dnia.

Również ważna jest wiedza przekazana pracownikom. Tu nie ma ryzyka, że niektóre grupy otrzymają jej mniej. Materiały dostępne dla wszystkich są takie same. Forma ich podania również jest bardzo przyjazna i angażująca. Często są to dodatkowe multimedia jak filmy, dźwięki oraz animacje, które ułatwiają zapamiętanie kluczowych faktów.

Każde rozwiązanie ma swoje zalety oraz wady. Szkolenia w formie e-learningu okazują się jednak bardziej elastyczne, szczególnie jeśli w grę wchodzi ograniczony budżet oraz wielkość przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here