bombilla

Któż z nas nie słyszał o Yerba Mate? Nazwa ta kojarzy się z herbatą, lecz nią nie jest. To jednak nie jedyna cecha wyróżniająca ten napój na tle innych naparów. Kolejną jest sposób przyrządzania tego ziółka, a przede wszystkim używane do tego celu akcesoria, np. bombilla.

Do czego bombilla? Krótko o Yerba Mate.

Do przygotowania Yerby potrzebny jest ostrokrzew paragwajski. To właśnie z niego sporządzany jest słynny napar posiadający właściwości regulujące, oczyszczające, wzmacniające i pobudzające. Ostrokrzew paragwajski to wiecznie zielone drzewo występujące w dość ograniczonym obszarze kuli ziemskiej tj. między Oceanem Atlantyckim, a rzeką Paraguay. Liście i patyczki drzewa są zbierane i suszone – w ten sposób powstaje surowiec do sporządzania Yerby. Opis tych ziółek brzmi dość egzotycznie, jednak obecnie, głównie dzięki dużej dostępności akcesoriów do parzenia Yerby w internecie, napar ten zyskuje wielu zwolenników.

Przygotowanie dobrej Yerby Mate w matero z bombillą

Specjalna receptura przyrządzania Yerby Mate sprawia, że można poczuć się jak w Paragwaju i Urugwaju, gdzie picie tego naparu jest powszechne. Należy mieć na uwadze, że sposobów na parzenie Yerby Mate jest kilka, w zależności od regionu. Poniżej znajduje się tradycyjny, uogólniony sposób przyrządzania napoju.

  1. W naczyniu (matero) umieszczamy susz, mniej więcej od 1/2 do 3/4 objętości, a następnie zatykamy otwór (np. dłonią), obracamy dołem do góry potrząsamy, wracamy do normalnego ułożenia i otwieramy naczynie. Z dłoni strzepujemy pył.
  2. Trzymając naczynko pod kątem 45 stopnie, strząsamy susz na jedną stronę i nakładamy na jego powierzchnię rurkę (bombillę).
  3. Zagotowaną ale trochę przestudzoną wodę ostrożnie wlewamy do naczynia.

Bombilla – czym jest?

Już wiemy do czego służy, warto dowiedzieć się także co charakterystycznego ma w sobie bombilla? Nie jest to przecież zwykła rurka.

Bombilla to tradycyjna rurka wykonana ze stali nierdzewnej, srebra, platyny lub bambusa. W środku bombilli umieszczone jest sitko, które zatrzymuje drobne cząstki suszu i przepuszcza wyłącznie napar. Często bombille posiadają dekoracyjny pierścień zaraz przy ustniku, który pełni funkcję chłodzącą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here