Czy warto korzystać z lemondki?

0
1090

Przymocowany do kierownicy, charakterystyczny uchwyt z miękkimi podpórkami pod łokcie to popularny gadżet rowerowy często stosowany przez osoby specjalizujące się w jeździe indywidualnej na czas, a także przez kolarzy torowych i triathlonistów. Lemondka została wypromowana przez amerykańskiego kolarza szosowego Grega LeMonda, który po raz pierwszy użył jej podczas wyścigu Tour de France w 1989 roku, odnosząc w nim wielkie zwycięstwo.

Co daje stosowanie tego typu gadżetu?

Klasyczna, mocowana prostopadle do kierownicy lemondka pozwala przybrać przez kolarza bardziej aerodynamiczną sylwetkę, co w przypadku jazdy indywidualnej na czas, w znaczący sposób wpływa na osiągnięty przez niego wynik czasowy. Pochylona sylwetka i złączone ramiona sprawiają, że kolarz stawia mniejszy opór powietrzu. W ten prosty sposób może szybciej się rozpędzić i potrzymać wysoką prędkość jazdy przy mniejszym wysiłku ze strony mięśni nóg. Z tego względu lemondki najczęściej wybierane są przez kolarzy, którym zależy na osiąganiu możliwie najlepszych wyników czasowych. Chętnie sięgają po nie kolarze specjalizujący się w jeździe indywidualnej na czas, kolarze torowi oraz triathloniści – jazda rowerem to jedna z trzech dyscyplin wchodzących w skład triathlonu. Warto również podkreślić, że tego typu sprzęt zwiększa komfort jazdy, pozwalając odpocząć ramionom i jest doskonałym wyborem, gdy jesteśmy zmuszeni jechać pod wiatr.

Szybsza jazda, ale czy dla każdego?

Powszechne użycie lemondek w kolarstwie torowym, jeździe indywidualnej na czas i triatlonie przyczyniło się do wypromowania tego wynalazku również wśród zwykłych użytkowników rowerów. Czy jednak zawsze warto inwestować w tego typu gadżet? Czy z jego użyciem wiążą się jakieś niedogodności lub zagrożenia? Warto pamiętać, że lemondka, gdy z niej korzystamy, wymusza zmianę pozycji ciała, a to nie dla każdego jest rozwiązaniem wygodnym i potrzebnym. Podczas jazdy rekreacyjnej lepiej przybierać pozycję możliwie wyprostowaną, dzięki czemu zwyczajnie jest nam wygodniej. Jeśli jednak uprawiamy triathlon, kolarstwo szosowe lub zwyczajnie chcemy jeździć szybciej, tego typu sprzęt z pewnością się nam przyda.

Nowoczesne lemondki są lekkie, trwałe i bezproblemowe w montażu. Jeśli jeździsz rowerem szosowym lub uprawiasz triathlon i zależy Ci na śrubowaniu czasu przejazdów, inwestycja w tego typu sprzęt na pewno Ci się opłaci. Gdy korzystasz z roweru miejskiego, górskiego czy trekkingowego, taki gadżet nie będzie szczególnie przydatny i zwyczajnie nie warto zaprzątać sobie nim głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here