Czy da się skorygować astygmatyzm

O ile krótkowzroczność i dalekowzroczność są wadami wzroku dość dobrze kojarzonymi przez większość z nas, o tyle co do astygmatyzmu nie mamy już zazwyczaj takiej świadomości. Tymczasem astygmatyzm jest trzecią powszechnie występującą wadą refrakcji, do tego najczęściej pojawiającą się wraz ze wspomnianymi dwiema. Na czym właściwie polega i czy da się go skorygować?

Powody występowania astygmatyzmu

Astygmatyzm jest wadą refrakcji powodowaną niesferycznym kształtem rogówki oka. Jeżeli jest ona bardziej kulista, promienie światła załamują się na niej w prawidłowy sposób i skupiają na soczewce oka. Jeżeli natomiast ma krzywizny, obraz staje się rozmyty i nieostry, zarówno w przypadku obiektów widzianych z bliska, jak i z daleka. W nieco rzadszych przypadkach wada ta spowodowana jest również deformacją gałki ocznej lub samej soczewki. Więcej informacji o astygmatyzmie znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm

Warto wiedzieć, że rogówka niezwykle rzadko ma faktycznie kształt idealnej kuli, dlatego niewielki astygmatyzm może występować u większości z nas. W przypadku astygmatyzmu, który nie przekracza 0,5 dioptrii, nazywany jest on fizjologicznym i nie wymaga najczęściej korygowania, ponieważ oczy same z siebie mają mechanizmy kompensowania umożliwiające normalne funkcjonowanie. W przypadku wady osiągającej wartość ponad 0,75 dioptrii, warto już jednak skonsultować się z okulistą, bo może ona powodować już znaczący dyskomfort. Zaplanujmy taką wizytę, jeżeli dostrzegamy u siebie następujące objawy:

– zniekształcenie i rozmazanie widzianych obrazów,
– postrzeganie linii prostych jako krzywych, a punktów jako elips,
– przekrzywianie głowy w celu lepszego widzenia,
– mrużenie, mruganie i pocieranie oczu,
– zaburzenia w postrzeganiu przestrzeni,
– nawracające bóle głowy w okolicach czoła.

Jak skorygować wadę astygmatyzmu?

Przez wiele lat głównym sposobem na korygowanie astygmatyzmu było używanie okularów optycznych ze szkłami cylindrycznymi. Mają one różną moc załamywania światła, co pozwala na dopasowanie ich indywidualnie o potrzeb pacjenta. Bardzo często bowiem okulary musiały jednocześnie korygować astygmatyzm i inną, współwystępującą wadę wzroku. Współczesny rozwój technologiczny pozwala również na używanie soczewek kontaktowych torycznych, np. proponowanych przez markę Acuvue. Toryczne soczewki produkowane przez Acuvue wykorzystują m.in. nowatorską technologię Hydraclear odpowiadającą za odpowiednie nawilżenie powierzchni oka, co gwarantuje pełen komfort ich noszenia nawet przez cały dzień pracy przed monitorami komputerów czy w pomieszczeniach klimatyzowanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here